دی 24, 1400 21:22 Asia/Tehran [Updated: شهریور 12, 1401 14:32 Asia/Tehran]

پکن- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر خود به چین گفت: دو طرف در این سفر توافق کردیم که امروز (جمعه) را شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی تهران و پکن اعلام کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزیر امور خارجه ایران با دعوت رسمی «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در صدر هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به پکن سفر کرده است.

«حسین امیرعبداللهیان» در پایان دیدارهای تفصیلی خود با وزیر خارجه چین گفت: در این سفر توافق کردیم که دو طرف شروع اجرایی و عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و بلندمدت جامع 25 ساله دو کشور را اعلام کنیم.

تاکید امیرعبداللهیان بر توسعه همه جانبه روابط با چین/ ابلاغ پیام رئیس جمهوری به همتای چینی

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: از جمله موضوعات دیگری که در دستور کار بود این است که ما برای عملیاتی کردن توافق 25 ساله و موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، حامل پیام کتبی «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری کشورمان به «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین بودیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، گفت‌وگوهای مفصلی را داشتیم، تصریح کرد: نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه، نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: امروز توافقات مهم‌تری را دنبال می‌کنیم تا در وین در زمانی کوتاه به یک توافق خوب و دست پیدا کنیم. در این موضوع نقش چین در کنار روسیه بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: امیدواریم که طرف‌های غربی هم با نگاهی واقع‌بینانه و با هدف نیل به یک توافق خوب که حقوق و منافع ملت ایران هم در آن دیده شود، مذاکرات را در وین دنبال کنند و ابتکار عمل داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: رفتار غربی‌ها در مقایسه با اظهاراتشان مبنی بر اینکه نگران هستیم و عجله داریم، نشان‌دهنده این است که در رفتار و گفتار آنها تعارض وجود دارد و ما امیدواریم که از این مرحله عبور کنیم.

امیرعبداللهیان در پایان خاطرنشان کرد: مایلم با صدای بلند اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران از رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن استقبال می‌کند؛ اما این بستگی به طرف‌های غربی دارد.

 

117

بیشتر بخوانید:

پکن، میزبان نشست وزیران خارجه ایران و چین

امیرعبداللهیان: موضوعات راهبردی در دستور کار ایران و چین قرار دارد

کلیدواژه