دی 25, 1400 10:05 Asia/Tehran [Updated: بهمن 18, 1401 14:08 Asia/Tehran]

قزوین- ایران‌پرس: سیزدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و تابلوفرش ایران به مدت پنج روز (10 تا 14 ژانویه 2022) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، چهل تولیدکننده فرش دستباف از استان‌های قزوین، تهران، آذربایجان‌شرقی، قم، همدان، زنجان، کردستان و چهارمحال و بختیاری، آخرین محصولات تولیدی و هنری خود را در زمینه فرش‌های ابریشم، گلیم، قالی‌های روستایی و عشایری و فرش بختیاری در نمایشگاه فرش دستباف قزوین به نمایش گذاشتند. 
ایران یکی از معروفترین تولیدکنندگان فرش دستباف در دنیاست؛ هنر دستی که به‌ سبب زیبایی و نقوش و همچنین کیفیت مواد اولیه در سطح جهان بی‌نظیر است.
یک تولید و صادر کننده فرش دستباف از قم در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس گفت، فرش دستباف ایران حرف نخست را در جهان می‌زند و فرش دستباف ایرانی، زیبا و نفیس است. 
این تولیدکننده قمی اظهار کرد، مشتری عمده فرش‌های دستباف ایران، آمریکا، آلمان، ژاپن و کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که اکنون به‌سبب تحریم‌ها وضعیت صادرات فرش دستباف ایران نابسامان است.      
فرش دستباف یک هنر اصیل ایرانی با شُهرت جهانی است اما امروز به‌سبب تحریم‌های آمریکا، سایه سنگین رکود بر سر این کالای نامدار و نفیس ایرانی قابل مشاهده است.  
یک تولید و صادره کننده فرش دستباف تبریز در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس درباره اهمیت و جایگاه فرش دستباف ایران در جهان گفت، فرش دستباف تبریز، فرش نفیسی است و به‌خوبی هنر ایرانی را به جهانیان نشان می‌دهد.
این تولیدکننده تبریزی تاکید کرد، تحریم‌های ظالمانه آمریکا سبب شده است، فرش دستباف و نفیس ایران صادارت مطلوب نداشته باشد و در سه سال گذشته، 30 الی 40 درصد صادرات این هنر ایرانی کاهش یافته است.     
فرش دستباف به‌عنوان یک هنر دستی زیبا همواره اهمیت ویژه‌ای در زندگی مردم دارد و تجارت این کالای نفیس از دوره تاریخی صفویه در ایران رونق داشته است و می‌توان فرش دستباف را نفیس‌ترین کالای صادراتی ایران به‌شمار آورد.
112

بیشتر بخوانید:

تصاویری زیبا  از فرش دستباف و تابلوفرش ایران در نمایشگاه فرش قزوین

مشهد میزبان دو نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی طلا و فرش

کلیدواژه