دی 27, 1400 11:45 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 15, 1401 14:10 Asia/Tehran]
  • خطیب زاده : موضوعات کلیدی و مهم در حوزه رفع تحریم ها باقی مانده است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: موضوعات مهمی در  مذاکرات وین باقی مانده است که تصمیمات خاص سیاسی به ویژه از طرف آمریکایی را می‌ طلبد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در نشست خبری با  خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین گفت: بسیاری از جداول و ستون‌ها آماده و بخشی از آن پرانتزها پاکسازی و توافق شده و توافقاتی نیز در خصوص ایده‌ها انجام شده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این حال تصریح کرد: آنچه باقی مانده است موضوعات کلیدی هستند که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی به ویژه از طرف آمریکایی را می‌طلبد تا تصمیمات خود در حوزه رفع تحریم‌ها و موارد باقی مانده که بعضی از آنها موضوعات جدی هستند را اعلام کنند.

خطیب‌زاده درباره ضرب الأجل‌های ساختگی درخصوص مذاکرات وین نیز گفت: رئیس جمهوری فعلی آمریکا و تیم سیاست خارجی و مذاکره کنندگانش در وین می‌دانند برجام به خاطر ایران زنده است و نه آمریکا که از برجام خارج و تمام تلاشش را کرد این توافق هسته ای را همان موقع از بین ببرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره روابط ایران و عربستان هم با بیان اینکه تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است، افزود: ایران آمادگی دارد سفارت خود را در عربستان بازگشایی کند.

خطیب‌زاده درباره سفر آتی «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه نیز گفت: این سفر که به دعوت «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه انجام می‌شود، در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و حائز اهمیتی زیادی است.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا هم گفت: واشنگتن باید نشان دهد که از مسیر غلط گذشته به صورت عملی برگشته و تا مادامی که این اتفاق نیفتد در میز برجام جایی ندارد و این اعتماد و شناسایی را آمریکا باید با اصلاح رفتارش کسب کند.

115

کلیدواژه