بهمن 01, 1400 00:02 Asia/Tehran [Updated: خرداد 02, 1401 22:26 Asia/Tehran]

وزرای خارجه ایران و روسیه روز پنجشنبه در مسکو بر ضرورت نهایی کردن نقشه راه روابط دو کشور تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران  و "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه در دیدار با یکدیگر با اشاره به روابط رو به گسترش ایران و روسیه، ملاقات اخیر روسای جمهور دو کشور را نشانه جدیت در گسترش هرچه بیشتر و تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه دانسته و ابراز امیدواری کردند، نهادهای ذیربط هرچه سریعتر توافقات صورت گرفته در سطح روسای جمهور دو کشور را اجرایی کنند.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به بخشی از مشکلات پیش آمده در فرودگاه مسکو که موجب معطلی مسافران ایرانی شده است، موکدا از همتای روس خود خواست برای رفع مشکلات ایجاد شده برای مسافران ایرانی اقدام عاجل به عمل آورد. 

وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به روسیه را تحول مهمی در روابط دو کشور خواند و تاکید کرد، هم اکنون زمینه جهت گسترش تعاملات فیمابین بیش از پیش فراهم شده است. 

لاوروف ابراز امیدواری کرد، پروژه‌های اقتصادی که هم اکنون با مشارکت شرکت های روسی در ایران در حال اجراست هر چه سریعتر به اتمام برسد. 

همچنین وزیر خارجه روسیه حل مشکلات کنسولی از جمله رفع موانع فرودگاهی و تلاش دوجانبه برای حل آنها را مهم خواند و بر رفع مشکلات موجود از سوی دستگاه های ذیربط تاکید کرد.

لاوروف افزود: مشکل اصلی آن است که برخی اتباع ایرانی در پر کردن فرم ویزا و ذکر هدف از سفر دقت نمی کنند و در فرودگاه مسکو دچار مشکل می شوند.

وزرای خارجه ایران و‌ روسیه همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحولات منطقه‌ای و بین المللی و مذاکرات وین نیز به رایزنی پرداختند و بر همکاریهای فیمابین در سطوح دوجانبه و چندجانبه در این مورد تاکید کردند.

در بخشی از گفت وگوها، وزرای خارجه دو کشور بر ضرورت نهایی کردن نقشه راه روابط دو کشور که در دیدار روسای جمهور مطرح شد، تاکید کردند.

همچنین در این دیدار در مورد آخرین تحولات افغانستان، یمن و مذاکرات وین برای رفع تحریم ها بحث و تبادل نظر شد. 

طرفین راه حل سیاسی در افغانستان را  تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام دانستند. 

در خصوص یمن نیز راه حل سیاسی مبتنی بر آتش بس، رفع محاصره انسانی و گفت وگوهای یمنی - یمنی مورد تاکید قرار گرفت.

120

کلیدواژه