بهمن 01, 1400 08:39 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 22:04 Asia/Tehran]

چابهار- ایران پرس: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش و سپاه پاسداران و نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه از بامداد امروز (جمعه) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 پس از برگزاری نشست‌های توجیهی، از بامداد امروز با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش و سپاه و نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه در منطقه شمال اقیانوس هند آغاز شد.

امیر دریادار دوم «مصطفی تاج‌الدینی» سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 با اعلام این خبر، گفت: در این رزمایش، انواع تمرینات تاکتیکی از قبیل نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده و تیراندازی علیه اهداف مشخص دریایی در شب و روز از جمله تمرینات تاکتیکی و عملیاتی با حضور یگان‌های سه کشور ایران، چین و روسیه انجام می شود.

سخنگوی رزمایش افزود: منطقه شمال اقیانوس هند به علت وجود آبراه‌ها و تنگه‌های مهم باب‌المندب، مالاکا و هرمز اهمیت دارد.

دریادار تاج الدینی گفت: از این سه تنگه بعنوان مثلث طلایی در منطقه یاد می‌شود و همچنین دریای عمان و شمال اقیانوس هند نیز از جمله مناطق حیاتی تجارت جهانی است و تلاش جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه، تلاشی جمعی برای رسیدن به امنیت دریانوردی پایدار در این منطقه و آبراه‌های حیاتی آن است تا منافع سه کشور حفظ شود.

وی با اشاره به برگزاری این رزمایش برای سومین سال متوالی، افزود: پیام برگزاری این رزمایش، رسیدن هر سه کشور به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی است و همچنین نشان می‌دهد که امروز جمهوری اسلامی ایران به سطحی از قدرت در عرصه دریا رسیده است که می‌تواند محوریت و فرماندهی رزمایش‌ها را در کنار قدرت‌های بزرگ دریایی  عهده‌دار شود.

سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی 2022 گفت: شعار این رزمایش «با هم برای صلح و امنیت» است و مصداق بارزی است از اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان با ایجاد اتحادهای راهبردی متکی بر منافع و احترام متقابل، هیچگاه منزوی نبوده و نخواهد ماند.

117

بیشتر بخوانید:

استقبال ناوهای ایرانی از ناوگان چین و روسیه

فردا؛ آغاز «رزمایش مرکب امنیت دریایی 2022»

کلیدواژه