بهمن 03, 1400 08:56 Asia/Tehran [Updated: بهمن 03, 1400 09:01 Asia/Tehran]
  • حق رای ایران در سازمان ملل احیا شد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد از بازگشت حق رای ایران در این نهاد بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل  متحد شنبه شب اعلام کرد: بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است و به محض وصول در نیویورک، حق رای جمهوری اسلامی ایران در آغاز هفته جاری (دوشنبه) باز می گردد.

به گفته سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال این نهاد بین‌المللی همیشه متعهد بوده است حق عضویت خود را به موقع پرداخت کند و در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده است.

تخت روانچی افزود: متاسفانه برای دومین سال پیاپی به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا ضد ایران پرداخت حق عضویت ایران با مشکل مواجه شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: تحریم های ظالمانه آمریکا نه تنها در زمینه های مختلف از جمله دارو، تهیه اقلام انسانی، تجهیزات پزشکی و غیره تاثیر داشته بلکه در کار سازمان ملل متحد نیز وقفه ایجاد کرده است.

بر اساس این گزارش،کره جنوبی بیش از ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است.

پیش تر به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و عدم پرداخت حق عضویت، حق رای ایران در سازمان ملل متحد به حالت تعلیق درآمده بود.بیش از هفت میلیارد دلار از دارایی های ایران هم اکنون در کشور کره جنوبی بلوکه شده است و این کشور به دلیل تحریم های آمریکا حاضر به پرداخت پول ایران نیست.

112

کلیدواژه