بهمن 04, 1400 18:35 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 24, 1401 12:42 Asia/Tehran]

تهران-ایران پرس: حسین امیرعبداللهیان گفت: هیچ اقدامی که خدشه ای بر شعار استقلال سیاسی «نه شرقی نه غربی» وارد کند انجام ندادیم و در حوزه سیاسی هم با شرق تعامل می‌کنیم و هم با غرب.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سه روز پس از سفر رئیس جمهوری کشورمان به روسیه، همایش ملی ایران و همسایگان روز دوشنبه با حضور تعدادی از مقامات عالی رتبه کشور در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در سخنانی در این همایش تأکید کرد: سیاست همسایه محوری که دولت اعلام کرده است باید مفهوم سازی شود تا بتوانیم همه ابعاد آن را در داخل تبیین کنیم و سپس در عرصه خارجی و جهانی تثبیت کنیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: سیاست همسایه محور، طبعا دارای مفاهیم عام جغرافیایی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: ایران نیاز مبرمی به عملیاتی کردن مزیت های نسبی بالفعل خود در محیط پایدار منطقه ای دارد.

وزیر خارجه اضافه کرد: بخش مهمی از راهبرد سیاست خارجی ایران در سطح منطقه ای، معطوف به پایدار کردن این منطقه است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: سیاست همسایه محور صرفا با یک طرح کلامی و گفتمانی به دست نمی آید. دولت سیزدهم به دنبال آن است که انعطاف پذیری در تعاملات متنوع با همسایگان، بخشی از الزامات سیاست همسایه محور را محقق سازد.

عربستان و امارات به جنگ یمن پایان دهند

وی با اشاره به تنش‌های منطقه گفت: چالش دیگر ما در موضوع یمن هست. آنچه که بین یمن و برخی از همسایگانش می گذرد و برخی از کشورهایی که در حمله به یمن مشارکت دارند، یک‌موضوع یمنی است. از ابتدای بحران یمن، ایران یک طرح 4 ماده ای را ارائه کرده و آن را پیگیری کرده است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: از امارات و عربستان می خواهیم که از رویکرد سیاسی پیروی کنند و به جنگ پایان دهند تا گفتگوهای یمنی-یمنی انجام شود.

از دور جدید گفتگوها با عربستان استقبال می‌کنیم

امیرعبداللهیان ادامه داد: هر وقت عربستان تصمیم بگیرد روابط خود را به حالت طبیعی برگرداند و سفارتها بازگشایی شوند و حتی روابط توسعه پیدا کنند استقبال می کنیم. اینکه چه زمانی سفارتخانه ها باز شود، نیاز به تصمیم عربستان است. ما از دور جدید گفتگوها هم استقبال می‌کنیم.

 

ممکن است مذاکره مستقیم با آمریکا در دستور کار قرار گیرد

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا گفت: آمریکایی‌ها دائما درخواست مذاکره مستقیم را مطرح می‌کنند اما ما هنوز در جمع‌بندی‌های خود به این نقطه نرسیده‌ایم.

امیرعبداللهیان در عین حال گفت: اگر به مرحله‌ای از روند مذاکرات برسیم که گفت‌وگو با آمریکا برای رسیدن به توافق خوب با تضمین بالا نیاز باشد، آن را نادیده نخواهیم گرفت.

116

کلیدواژه