بهمن 06, 1400 21:06 Asia/Tehran [Updated: بهمن 06, 1400 21:07 Asia/Tehran]
  • بازخوانی نامه رهبر انقلاب اسلامی به جوانان اروپا در استکهلم

وبینار بازخوانی نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان اروپا و آمریکا با حضور شرکت‌کنندگانی از سوئد، هلند و ایتالیا به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 2015 دو نامه به جوانان غربی نوشتند که در محتوای این نامه ها شناخت بی واسطه و مستقیم اسلام مطرح شده است.

به مناسبت فرارسیدن سالروز صدور نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی در اول بهمن‌ماه 1393، برگزاری دو وبینار تخصصی توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استکهلم برنامه ریزی شد.

اولین وبینار تحت عنوان بازخوانی نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا با حضور شرکت‌کنندگانی از سوئد، هلند و ایتالیا و مشارکت دانشگاهیان، دانشجویان و فعالان فرهنگی کشورهای مختلف برگزار شد.

در ابتدای این وبینار، مجری برنامه به طرح مسأله و هدف جلسه پرداخت و اهمیت و ظرفیت بازخوانی مکرر این نامه را تشریح کرد.

«هدا احمدی» محقق و دانشجوی مطالعات دینی از مالمو سوئد در سخنانی، به فلسفه صدور نامه و ضرورت‌های زمانی آن پرداخت و با تحلیل شرایط و موقعیت فرهنگی غرب، آن را با نامه امام راحل خطاب به رهبر شوروی سابق مقایسه کرد و ظرفیت‌ها و تأثیرات بالقوه و ضرورت‌های ناظر به نشر گسترده آن را مورد بحث قرار داد.

یک فعال فرهنگی ـ مذهبی و دبیر مرکز اسلامی توحید ایتالیا نیز به واکنش‌های مخالفان انقلاب اسلامی از بدو پیروزی انقلاب در سال 1357 پرداخت و شکل گیری داعش را به عنوان جلوه‌ای از اسلام انحرافی، توطئه‌ای برای تخریب چهره اسلام و مسلمانان معرفی و این نامه و پیام آن را راهبردی برای مقابله و خنثی‌سازی این توطئه قلمداد کرد.

در پایان این نشست، «سیدضیا هاشمی» رایزن فرهنگی ایران در استکهلم به تحلیل سه محور مهم در خصوص این نامه شامل محتوای نامه، ادبیات و منطق تدوین و انتخاب مخاطبان آن یعنی جوانان جامعه غرب و بالاخره اقتضائات زمانی و موضوعی صدور این نامه پرداخت.

همچنین، با توجه به گستردگی ابعاد و اهمیت موضوع، وبینار دوم با تمرکز بر بایسته‌ها و الزامات تبیین و نشر این نامه به مخاطبان، تحت عنوان موضوع چه باید کرد؟ در هفته‌های آتی برگزار خواهد شد.

117

کلیدواژه