بهمن 07, 1400 20:06 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 14:37 Asia/Tehran]
  • صعودی که اصلاً آسان نبود/ غیرت ایرانی را ستایش کنیم/ می‌توانیم در قطر شگفتی بزرگ‌تری بسازیم

ایران پرس- در حالی که برخی مدعی هستند تیم ملی فوتبال صعودی آسان به جام جهانی قطر داشته، این صعود اصلاً هم آسان نبود حتی پیش از رسیدن به مرحله مقدماتی خطر حذف به شدت فوتبال ایران را تهدید می‌کرد.

تیم ملی فوتبال کشورمان امشب عراق، رقیب سنتی و سرسخت همیشگی خود را در ورزشگاه آزادی با یک گل شکست داد و به جام جهانی قطر صعود کرد. تیم ملی امشب یک گل توسط ستاره اروپایی خود، مهدی طارمی، که تا چند روز قبل نامزد دریافت جایزه پوشکاش بود، به ثمر رساند و دروازه‌بان عراق جلوی چند موقعیت مسلم سرسختانه ایستادگی کرد. عراق امشب می‌توانست 3 یا 4 گل دریافت کند، اما سرسختی دروازه‌بان این تیم مانع سنگین‌تر شدن شکست آنها شد. تیم ملی در حالی به عنوان نخستین تیم آسیایی به جام جهانی قطر رسید که هنوز سه بازی دیگر با امارات در آزادی، کره جنوبی در سئول و لبنان در آزادی دارد. 

 

 

ویلموتس و رویاهایی که فقط با غیرت ایرانی بر باد نرفت

با وجود این صعود زودهنگام، اما تیم ملی به آسانی به جام جهانی 2022 قطر نرسید. تا همین چند ماه پیش تقریباً اغلب هواداران فوتبال در ایران امیدی به صعود این تیم به جام جهانی نداشته و البته عده‌ای نیز منتظر حذف در همان دور اول حذفی بودند. تیم ملی در زمان سرمربی‌گری مارک ویلموتس بلژیکی در دور اول به حدی ضعیف عمل کرده بود که از 4 بازی مقابل هنگ کنگ، کامبوج، بحرین و عراق تنها 6 امتیاز داشتیم و خطر حذف از مرحله اول به شدت ایران را تهدید می‌کرد. 

 

 

مارک ویلموتس با یک بدهی سنگین حدود 200 میلیارد تومانی از سمت سرمربی‌گری ایران اخراج شد، بدهی که سنگین‌ترین هزینه مالی تاریخ فوتبال ایران بود. در حالی که همگان انتظار داشتند مربی‌ای در حد کارلوس کیروش که دو دوره ایران را به جام جهانی 2014 و 2018 رسانده بود، هدایت تیم ملی را بر عهده گیرد، فدراسیون قبلی هدایت تیم را به دراگان اسکوچیچ داد. اسکوچیچ که پیش از این از هدایت صنعت نفت آبادان کناره‌گیری کرده بود و با انتقادهای گسترده جامعه فوتبال ایران، هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و از ماموریت سخت خود آگاهی داشت. این مربی کروات می‌دانست تیم ملی برای صعود به مرحله مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا باید هر 4 بازی دور برگشت به ترتیب مقابل هنگ کنگ، بحرین، کامبوج و عراق را با پیروزی پشت سر بگذارد. شاید این انتقادهای زیاد برای اسکوچیچ نیز انگیزه‌ای شد تا از اعتبار فوتبالی خود دفاع کند و چه خوب نیز با دوری از حاشیه و با مدیریت آرام از خود دفاع کرد. امروز اسکوچیچ بیش از همه در فوتبال دنیا با نام ایران شناخته می‌شود و اعتبار مادی خود را نیز بدون تردید افزایش زیادی داد.

 

برای صعود هم رقبا را با «قدرت» شکست دادیم و هم AFC  را با «غیرت»

شیوع کرونا و تصمیمطبق معمول ناعادلانه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری بازی‌های گروه C در بحرین سبب شد امیدها برای صعود از این مرحله باز هم کمتر شود، اما جوانان ایرانی بار دیگر ثابت کردند غیرت شاخصه اصلی آنها به خصوص در هنگام ماموریت‌هایی است که شدیداً سخت به نظر می‌رسد. فوتبالیست‌های دلاور ایرانی پس از شکست دادن هنگ کنگ، مقابل بحرین میزبان با 3 گل پیروز شدند تا ثابت کنند حتی بی‌عدالتی همیشگی AFC نه تنها نمی‌تواند مانع آنها باشد بلکه عزم آنها را برای درخشش بیشتر و بیشتر می‌کند. شکست کامبوج و نهایتاً شکست دادن عراق در 25 خرداد 1400 سبب شد نه تنها حذف نشویم بلکه صعودی با اقتدار به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی داشته باشیم.  

 

 

بله، در قرعه‌کشی مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی شانس با ما یار بود و اما به هیچ عنوان رسیدن به قطر با فاکتور شانس انجام نشد. سوریه یکی از هم‌گروه‌های ایران در مرحله قبلی با 21 امتیاز از 24 امتیاز ممکن به این مرحله رسیده بود و ستاره‌هایی نظیر عمر السومه و عمر خربین در این تیم حضور داشتند. کره جنوبی رقیب همیشگی دوره‌های اخیر ایران برای رسیدن به جام جهانی بار دیگر با تیم ملی کشورمان همگروه شد. عراق پیش از مسابقات مدعی صعود به جام جهانی قطر بود. امارات همیشه برای بازی مقابل تیم ملی ایران کوهی از انگیزه است. شاید لبنان رقیب آسانی نبود، اما پیروزی مقابل لبنان که تنها در سه دقیقه پایانی رقم خورد، سخت‌ترین دیدار تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی بود. 

 

 

غیرت همیشگی جوانان ایرانی در کنار ستاره‌های آماده؛ دو عامل اصلی موفقیت بزرگ

صعود به این دلیل زودهنگام رقم خورد که ما ستاره‌های غیرتمند و کاملاً آماده و حرفه‌ای در اختیار داشتیم. امیرعابدزاده و علیرضا بیرانوند در درون دروازه روزهای درخشانی داشتند به خصوص عابدزاده که با حمایت پدرش، احمدرضا، اسطوره فوتبال ایران، روند رو به رشد آشکاری را در اروپا طی کرد. شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان در تیم‌های خود در قطر فیکس هستند. سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس، احمد نوراللهی، مهدی قائدی، سردار آزمون، مهدی طارمی، کریم انصاری‌فرد، علیرضا جهان‌بخش، وحید امیری و علی قلی‌زاده در بهترین فرم خود قرار داشتند و حتی ستاره‌هایی مثل آزمون و طارمی مورد توجه تیم‌های بزرگ اروپایی قرار دارند. امشب تیم ملی در حالی عراق را شکست داد که آزمون، مهاجم فیکس خود را به علت کرونا در اختیار نداشت. 

 

رویاهای‌مان را بزرگ کنیم / به جوانان ایرانی اعتماد کنی/ درخشش در قطر هم دور از دسترس نیست

نکته آخر اینکه، به جای اینکه امروز از صعود آسان به دلیل رقبای آسان سخن بگوئیم ، کمی بهتر تحلیل کنیم. صعود آسان به خاطر در اختیار داشتن ستاره‌های حرفه‌ای و آماده رقم خورد. صعود آسان به خاطر غیرت ملی و دینی بازیکنانی رقم خورد که برای اعتلای نام ایران و برای دفاع از ایران و برای شادی ملت بزرگ ایران، هرگز کم‌فروشی نکرده و نمی‌کنند. بهتر است امروز از این صحبت کنیم که قهرمانان ما می‌توانند در جام جهانی نیز بدرخشند چون توان انجام کارهای بزرگ را داریم. فراموش نکنیم که در جام جهانی گذشته در دقیقه 90 می‌توانستیم حتی پرتغال را با فوق‌ستاره‌اش، کریستیانو رونالدو شکست دهیم، اگر طارمی به اندازه امروز و این روزها آماده بود. برنامه‌ریزی درست و باور به جوانان ایرانی می‌تواند زمینه‌ساز شگفتی آنها در قطر 2022 باشد؛ کافی است کمی سقف رویاهای‌مان را بزرگ‌تر کنیم و دچارخودحقیری نباشیم. // 114

نویسنده: سید رضی عمادی

 

کلیدواژه