اردیبهشت 22, 1401 19:46 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 22, 1401 19:59 Asia/Tehran]
  • استقلال یک امتیاز دیگر از پرسپولیس پیش افتاد

تهران - ایران پرس: با اعلام رسمی سازمان لیگ، در صورت تساوی امتیاز و گل زده تیم‌ها دربازی‌های رودررو، قانون گل زده در خانه حریف ملاک قرار می‌گیرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری ایران پرس، فدراسیون فوتبال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در صورت تساوی امتیاز ۲ یا چند تیم در همه مسابقات گروهی در جدول رده‌بندی مسابقات، نتیجه حاصله از دیدارهای رودررو بین تیم‌های هم امتیاز تعیین‌کننده خواهد شد.

در ابتدای لیگ بیست و یکم بود که مدیران فدراسیون فوتبال از قانون جدیدی برای به‌کارگیری تعیین رتبه تیم‌های دارای امتیاز مساوی خبر دادند. 

پس از اینکه در لیگ‌های پایین‌تر و در هفته‌های انتهایی نتایج عجیب و پر گلی برای صعود و سقوط تیم‌ها به دست آمد، فدراسیون فوتبال تصمیم گرفت به‌جای در نظر گرفتن تفاضل گل جهت تعیین رتبه تیم‌های هم امتیاز، از قانون بازی رودررو استفاده کند.

نتایج استقلال و پرسپولیس به‌عنوان تیم‌های مدعی کسب عنوان قهرمانی و کسب نتیجه تساوی در دو بازی رفت‌وبرگشت باعث شد تا پای این قانون جدید یک‌بار دیگر به محافل فوتبالی کشور باز شود.

هواداران استقلال مدعی شدند در بازی رودررو دست برتری را دارند چرا که در شهرآوردی که به میزبانی پرسپولیس برگزار شده، دو تیم به‌تساوی یک – یک رسیده‌اند و شاگردان فرهاد مجیدی به دلیل گل زده در خانه حریف، نسبت به رقیب سنتی دارای برتری هستند.

این مسئله با اعتراض هواداران پرسپولیس و مدیران این تیم مواجه شد چرا که مسئولین فدراسیون شرایط پیش‌آمده را در قانون مصوبه پیش‌بینی نکرده بودند و نامی از محاسبه گل زده در خانه حریف به میان نیامده بود.

طی روزهای گذشته سهیل مهدی به‌عنوان مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ اعلام کرد در این زمینه به ماده ۱۰ آیین‌نامه برگزاری مسابقات لیگ برتر استناد می‌شود که در آنجا گل زده در خانه حریف نیز مدنظر قرار گرفته و به همین دلیل استقلال نسبت به پرسپولیس دست برتری را دارد.

این گفته چند شب پیش توسط کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون فوتبال رد شد که این ادعا نیز واکنش‌های سازمان لیگ را در پی داشت. 

با اطلاعیه امروز فدراسیون فوتبال، در صورت تساوی امتیاز استقلال و پرسپولیس، دو تیم مدعی قهرمانی در لیگ امسال، استقلال به دلیل گل زده در خانه پرسپولیس، قهرمان لیگ برتر خواهد شد. 

هم اکنون استقلال در فاصله 5 هفته تا پایان لیگ برتر با 60 امتیاز در صدر و پرسپولیس با 54 امتیاز در رده دوم قرار دارد.

شنبه آینده استقلال در دیداری حساس و سخت در اهواز مقابل فولاد و پرسپولیس در سیرجان مقابل سپاهان اصفهان قرار می‌گیرد.

با اطلاعیه امروز فدراسیون فوتبال، استقلال در صورت از دست دادن 8 امتیاز در 5 بازی باقیمانده و در صورتی که پرسپولیس در هر 5 بازی پیروز شود، قهرمانی را به رقیب سنتی خود واگذار خواهد کرد. / 114

کلیدواژه