اردیبهشت 24, 1401 11:32 Asia/Tehran [Updated: خرداد 03, 1401 19:30 Asia/Tehran]
  • سخنگوی شورای نگهبان: بر اساس قانون، ساعت رسمی کشور از ابتدای سال 1402 تغییر نمی کند

تهران- ایران پرس: سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون تغییر ساعت رسمی از ابتدای سال 1402 اجرایی می شود و بر اساس این قانون، از ابتدای سال 1402 ساعت رسمی کشور تغییر نمی کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «هادی طحان نظیف» در نشست خبری امروز (شنبه) گفت: طرح جهش تولید دانش بنیان چند مرحله ای در شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد بود که نهایتا مغایر با موازین موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. 

 سخنگوی شورای نگهبان افزود: این طرح بر اساس آسیب شناسی های صورت گرفته خوب طراحی شده بود و موانع پیش روی دانش بنیان را رفع کرده است. 

طحان نظیف یادآور شد: خوشحالیم این طرح در اسرع وقت به نتیجه رسید امیدواریم تولید دانش بنیان موجب پیشرفت روز افزون در اهداف کشور بشود 

وی گفت: همچنین طرح تغییر ساعت رسمی بررسی شد که مغایر قانون اساسی شناخته نشد که این طرح از ابتدای سال 1402 اجرایی میشود و بر اساس این طرح، ساعت رسمی کشور از ابتدای 1402 تغییر نمی کند.

سخنگوی شورای نگهبان دامه داد: در مصوبه قبلی زمان اجرای طرح مشخص نشده بود، اما در مصوبه جدید، تصریح شده که از سال 1402 قانون تثبیت ساعت رسمی کشور اجرا خواهد شد بر این اساس، دستگاهها نیز فرصت خواهند داشت تا خود را با این قانون تطبیق دهند.

طحان نظیف گفت: در این قانون، ساعت رسمی کشور و ساعت کاری ادارات از یکدیگر تفکیک شده و دولت با توجه به شرایط جغرافیایی، اختیاراتی در ساعت کاری دارد.

نشست های سخنگویان سه قوه در جهت تعامل قوا برگزار می شود

وی درباره نشست سخنگویان سه قوه با سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: نشست های سخنگویان سه قوه در جهت تعامل قوا برگزار می شود، این نشست ها با حفظ استقلال این قوا است و هر کس در حیطه خود به صورت مستقل عمل می‌کند و ما وارد حیطه های سایر دستگاه ها نمی شویم.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: کشور مشکلات اقتصادی دارد و در این راستا همه دستگاه ها باید کمک کنند، ما هم در حیطه وظایف و اختیاراتمان این کار را انجام میدهیم ولی از حدود و اختیاراتمان خارج نمی شویم.

طحان نظیف در خصوص همکاری شورای نگهبان و قوه قضاییه گفت: وظیفه شورای نگهبان براساس قانون اساسی مشخص است و ما در نقطه آخر موضوع تقنین قرار داریم. ما در این مسیر حتما کمک میکنیم و در بعد کارشناسی هم پژوهشکده شورای نگهبان در اختیار همه نهادها و قوا است.

وی در پاسخ به سوالی درباره نظر شورای نگهبان در رابطه با طرح شفافیت قوا اظهار داشت: موضوع شفافیت مهم و مورد توجه است.

طحان نظیف ادامه داد: این طرح در حال تصویب است و اظهارنظرهای مختلفی درباره آن صورت می‌گیرد و برخی معتقدند مغایر قانون اساسی است، اجازه دهید متن کامل طرح برای شورای نگهبان ارسال شود تا ما مانند سایر طرح‌ها از بعد قانون اساسی و شرع مورد بررسی قرار دهیم.

117

کلیدواژه