اردیبهشت 26, 1401 08:56 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 26, 1401 09:25 Asia/Tehran]

قمصر- ایران پرس: هر ساله ناب ترین گلاب جهان در قمصر کاشان تولید شده و برای مراسم عطرآگین شدن کعبه به عربستان ارسال می‌شود.

اگر در اردیبهشت به شهر قمصر کاشان سفر کرده باشید، عطر دلنشین گل محمدی که در فضا پراکنده شده را همچنان درخاطر دارید.

قمصر هر ساله در نیمه دوم فصل بهار میزبان گردشگران داخلی و خارجی است که به این شهر سفر می کنند تا هم از نزدیک با چگونگی تهیه گلاب آشنا شوند و هم بتوانند به صورت مستقیم از تولید کنندگان گلاب و دیگر محصولات سنتی با کیفیت تهیه کنند.

 

 

اما در گوشه ای از این شهر، گلاب به گونه ای خاص تهیه می شود؛ گلابی که مردم عادی نمی توانند آن را در هیچ مغازه ای پیدا کنند و ناب ترین گلاب در جهان محسوب می شود.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کاشان حجت‌الاسلام سید علی موسویان از سال 1372، هر ساله این گلاب ویژه را شخصا تهیه و برای مراسم شست و شو و عطر افشانی خانه خدا به عربستان ارسال می کند.

موسویان در مصاحبه با خبرنگار ایران پرس گفت که عطرافشانی کعبه سالی دوبار انجام می شود؛ یک بار در اول شعبان و بار دوم ۹ام ذی الحجه مصادف با روز عرفه که در این دو مرحله در خانه خدا باز می شود و همراه با تعویض پرده، با استفاده از گلاب ناب قمصر این مکان مقدس آکنده از عطر می شود.

به گفته وی، 80 لیتر از این گلاب ویژه و ناب هر ساله به مسئول شئون حرمین شریفین تحویل می‌شود و در هر نوبت 40 لیتر آن برای شست‌وشو و عطر افشانی کعبه استفاده می شود.

این یک رسم خانوادگی است. حجت‌الاسلام موسویان می گوید گلاب گیری نسل در نسل در خانواده آنها جریان داشته است و اکنون نیز فرزند او کار فراوری گلاب را با نظارت او انجام می دهد. 

فرزند موسویان با تشریح فرایند فراوری گلاب مخصوص کعبه، به خبرنگار ایران پرس  گفت: گلاب گیری که کاملا به شیوه سنتی انجام می شود، هر بار ۱۲ ساعت طول می کشد.


وی افزود: طی این فرایند، ابتدا ۴۰ کیلو گل محمدی از منطقه قمصر داخل دیگ مخصوص گلاب گیری ریخته شده و با همان میزان آب مخلوط می شود که نتیجه آن 40 لیتر گلاب 40 کیلویی می شود. 

در مرحله دوم 40 کیلو دیگر گل محمدی با ۴۰ لیتر هم گلاب داخل دیگ ریخته می‌شود و گلاب دو آتشه با دز ۸۰ کیلو تهیه می‌شود و در مجموع ۸۰ لیتر برای شست و شو و عطرافشانی کعبه تهیه می‌شود. 

موسویان جوان با اشاره به تفاوت این گلاب ناب با گلاب های موجود در بازار گفت: بالاترین کیفیت گلاب های موجود در بازار، حاصل ترکیب 30 کیلو گل محمدی با آب هستند در حالی که گلاب مخصوص کعبه حاصل ترکیب 80 کیلو گل با آب و گلاب است که در دو مرحله به صورت دو آتشه انجام می شود.

خبرنگار: مجتبی دارابی

بیشتر بخوانید:

 طبیعت پر سخاوت و آغاز برداشت گل های خوشبوی محمدی در قمصر

آغاز برداشت گل خوشبوی محمدی در قمصر

آلبوم تصاویر: آیین گلابگیری قمصر کاشان

عطر بهشت در قمصر 

پرده کعبه تعویض شد

کلیدواژه