خرداد 31, 1401 15:14 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1401 15:27 Asia/Tehran]

مشهد- ایران‌پرس: رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) گفت، امروز امنیت غذایی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و نقش فناورهای نوین در این زمینه حیاتی است.  

«محمدجعفر صدیق»، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس در مشهد تصریح کرد، درچارچوب استفاده از هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی، ایجاد شبکه گلخانه‌های هوشمند به‌عنوان گام نخست در دستور کار قرار دارد.

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار کرد، نفوذ تکنولوژی به صنعت کشاورزی می‌تواند کیفیت و میزان تولید را افزایش دهد و با تکنولوژی «هوش مصنوعی»، صنعت کشاورزی متحول خواهد شد.

محمدجعفر صدیق افزود، برای تولید هر یک کیلو گوجه‌فرنگی در مزارع ایران حدود 300 لیتر آب نیاز است اما در هلند با 4 لیتر آب و اسپانیا با 35 لیتر آب یک کیلو گوجه فرنگی تولید می‌شود.

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار کرد، ایران اما اکنون در مقیاس گلخانه‌های آزمایشگاهی برای تولید هر یک کیلو گوجه‌فرنگی مقدار مورد نیاز آب به 30 لیتر رسانده است و در فاز بعدی به‌زودی این مقدار آب به 10 لیتر کاهش خواهد یافت.

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد، استفاده از تکنولوژی «هوش مصنوعی» در صنعت کشاورزی می‌تواند بخش عمده‌ای از مسائل مهم ملی در زمینه آب کمک کند تا مشکل حل شود.      

در چارچوب موفقیت‌های علمی ایران روز دوشنبه از هشت محصول دانش‌بنیان در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، شمال شرق ایران، رونمایی شد.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در هشت سال گذشته، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های ایرانی از 50 شرکت به نزدیک به هفت هزار شرکت افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: 

رونمایی از 8 محصول دانش‌بنیان در مشهد  

کلیدواژه