تیر 01, 1401 10:39 Asia/Tehran [Updated: تیر 12, 1401 14:37 Asia/Tehran]

شیراز- ایران‌پرس: نخستین نمایشگاه تخصصی «تولید ایرانی و دانش‌بنیان» با حضور شرکت‌های مختلف در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی شیراز درحال برگزاری است. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این نمایشگاه تخصصی با هدف استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده و افزایش تولید در صنایع مختلف ایران از جمله پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، صنایع پزشکی و دیگر صنایع دایر شده و به مدت چهار روز (21 تا 24 ژوئن 2022) میزبان فعالان اقتصادی، نخبگان، کارآفرینان و تولیدکنندگان است. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سال 1401 را «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کرده‌اند.  

 یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه شیراز بیش از 40 هزار قطعه کوچک و بزرگ در زمینه‌های مختلف در عرصه هوافضا، نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع‌غذایی، صنایع‌دارویی- پزشکی و نیروگاهی ساخته است. 

این شرکت دانش‌بنیان با کمک واحد تحقیقاتی خود توانسته است پیچیده‌ترین قطعات مهم مورد نیاز صنایع مختلف در ایران را نخستین بار از طریق مهندسی معکوس تولید کند و موانع پیش‌رو را از مسیر تولید ملی بردارد.  

یک شرکت دانش‌بنیان دیگر ایرانی توانسته است طی سه سال گذشته بیش از 30 محصول تحریمی را بومی و تولید کند. محصولات این شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های نفت و گاز، پتروشیمی، کودهای کشاورزی و صنایع نظامی کاربرد دارد. 

مهمترین محصول تولیدی این شرکت دانش‌بنیان، ساخت دستگاه بودارکننده گاز شهری است که پیش از این، محصول مورد نیاز از کشور فرانسه وارد می‌شد و به سبب تحریم دیگر به ایران واردات نداشت که اکنون بومی‌سازی و ساخته شده است. 

دیگر شرکت دانش‌بنیان و شرکت کننده در نخستین نمایشگاه تخصصی «تولید ایرانی و دانش‌بنیان» در شیراز، دستگاه شمارش‌گر اجسام ریز ساخته است و این دستگاه کاملا به صورت هوشمند شمارش اجسام‌ریز نخستین بار در ایران انجام می‌دهد.

طراحی و ساخت سیستم «رله باکس» دستگاهی تست‌تر در بخش صنایع، محصول دیگری است که این شرکت دانش‌بنیان ایرانی ساخته است که سیستم «رله باکس» آن نخستین بار در سطح جهان و در ایران طراحی و ساخته شده است.

112

بیشتر بخوانید:

تصاویری از نخستین نمایشگاه تخصصی «تولید ایرانی و دانش‌بنیان» در شیراز

رونمایی از 8 محصول دانش‌بنیان در مشهد  

قاسم توکایف، مهمان دانش‌بنیان‌های ایرانی

سورنا ستاری: دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ باید یک فرهنگ عمومی شود

ستاری: شرکت‌های دانش بنیان 400 هزار شغل مستقیم ایجاد کردند

 

کلیدواژه