تیر 01, 1401 22:42 Asia/Tehran [Updated: مرداد 27, 1401 14:25 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور در دیدار وزیر امور خارجه روسیه بر اهمیت همکاری کشور‌های همسایه در حوزه دریای خزر و ممنوعیت هر گونه حضور نظامی بیگانه در این منطقه،به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که روز چهارشنبه به دعوت «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه وارد تهران شد، با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی شامگاه چهارشنبه در دیدار «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، دیدار‌ها و گفتگو‌های مستمر روسا و مقامات ایران و روسیه را نشانه اراده جدی دو کشور برای شکل دادن به دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی سودمند برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی دانست.

رئیس جمهور پس از گزارش وزیر امور خارجه روسیه درباره آخرین وضعیت روند رو به گسترش همکاری‌های اقتصادی کشورش با جمهوری اسلامی ایران گفت: تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها، راهکار موثری برای مقابله با تحریم و یکجانبه‌گرایی اقتصادی آمریکا علیه کشور‌های مستقل است.

رئیسی همچنین با تأکید بر اهمیت پایان یافتن هر چه سریع‌تر جنگ اوکراین و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به یافتن راه‌حل دیپلماتیک در این رابطه، افزود: تردیدی نیست که تحریکات آمریکا و ناتو عامل شکل‌گیری این درگیری‌ها بوده است و لذا باید نسبت به تلاش‌هایی که برای گسترش نفوذ ناتو در هر یک از مناطق جهان از جمله در غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی صورت می‌گیرد، فعال بود.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار توضیحات مشروحی درباره ابعاد همکاری‌های تهران و مسکو از جمله در حوزه اقتصادی، ارائه و بر آمادگی و علاقه مندی کشورش برای ارتقاء سطح همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به سطح راهبردی تأکید کرد.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای، حمایت روسیه را از گسترش نقش‌آفرینی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام کرد.

112

کلیدواژه