مرداد 09, 1401 07:45 Asia/Tehran [Updated: مرداد 11, 1401 15:49 Asia/Tehran]

تبریز- ایران‌پرس: نهم مرداد (31 ژوئیه) در تقویم ایران، روز ملی اهدای خون نام‌گذاری شده است؛ روزی که مردم بیشتر از دیگر روزها از جایگاه و ارزش این امر مهم در نجات بیماران از مرگ مطلع می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، براساس اعلام سازمان انتقال خون ایران در برخی استان‌ها ذخایر خونی وضعیت مناسبی ندارد و نیاز به اهدای خون توسط مردم بسیار حیاتی است.
بدون شک اگر مردم اطلاعات کافی از فواید اهدای خون برای حفظ سلامتی خود و همچنین نجات بیماران داشته باشند حتما به مراکز خون‌گیری مراجعه کرده و با اهدای خون از مرگ بیماران جلوگیری می‌کنند.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

هر فرد سالم با اهدای خون می‌تواند از حملات قلبی، خطر ابتلا به سرطان، مشکلات کبد و از انباشت آهن در بدن جلوگیری کند، همچنین اهدای خون از نظر روحی برای انسان شادابی‌آور نیز است.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

«مهدی رسولی» مدیرکل انتقال خون استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار ایران‌پرس در تبریز با اشاره به اهمیت اهدای خون برای درمان بیماران گفت، همیشه باید بدانیم افرادی هستند که شدیدا نیازمند خون هستند، ما با اهدای خون می‌توانیم جان یک یا سه نفر را نجات دهیم.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

«فرانک شوکتی» مسئول اهداکنندگان انتقال خون تبریز هم در گفت و‌گو با خبرنگار ایران‌پرس گفت: برخی از موارد جراحی، حوادث رانندگی، بیماری‌های سرطانی، شیمی درمانی و غیره نیازمند تزریق فرآورده‌های خونی نظیر پلاکت، اِف.اِف.تی و پلاسماست که هیچ جایگزینی برای آن پیدا نشده و کماکان اهدای مستمر خون برای درمان این بیماران، امری حیاتی است.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

با توجه به اهمیت اهدای خون در فرایند درمان بیماران، توصیه شده است مردم اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند تا با اهدای مستمر در تامین خون حیاتی بیماران نیازمند یاری رسانند و زندگی دوباره را به آنان هدیه کنند.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

سالروز تشکیل سازمان انتقال خون در ایران به‌عنوان روز ملی اهدای خون نام‌گذاری شده است و رسالت مهم این سازمان ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده‌های سالم خونی برای تامین نیاز بیماران اعلام شده است.  

112

کلیدواژه