مرداد 11, 1401 12:33 Asia/Tehran [Updated: مرداد 11, 1401 16:59 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران پرس درباره زمان عملیاتی شدن سند همکاری‌ های راهبردی و جامع 25 ساله ایران و چین گفت، این سند وارد فاز عملیاتی شده است.

سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و چین موسوم به برنامه 25 ساله سال گذشته به امضای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین رسید.

برنامه همکاری ایران و چین در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ ای و بین‌ المللی تدوین شده و در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست.

این سند نقشه راه برای همکاری‌ های جامع دو کشور ایران و چین است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با اشاره به اینکه یکی از محورهای اصلی گفت و گوی تلفنی ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ، روسای جمهوری اسلامی ایران و چین ابراز خرسندی از روند سریع اجرایی و فاز عملیاتی شدن سند همکاری‌های راهبردی و جامع 25 ساله ایران و چین بود، اعلام کرد، این سند در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و انرژی به سرعت دارد پیش می‌رود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد، در همین 4 ماهه نخست سال، ارزش صادرات ایران به چین رشد 27 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته و در سال 1400 هم شاهد رشد 43 درصدی در بحث تجارت خارجی با چین بودیم.

علی بهادری جهرمی افزود، صادرات ایران به چین 58 درصد و در بخش کشاورزی هم 48 درصد رشد داشته است. 

سخنگوی دولت همچنین گفت، 10 یادداشت تفاهم در بخش‌ های مختلف به منظور تسریع در اجرای سند 25 ساله امضا شد.

115

کلیدواژه