مرداد 11, 1401 13:56 Asia/Tehran [Updated: مرداد 11, 1401 15:49 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تجربه انقلاب اسلامي و تجربه مقاومت در منطقه اثبات كرده است كه در مقابل رژيم آپارتايد صهيونيست هيچ چيز،جز زبان قدرت و مقاومت تاثير گذار نيست.

مراسم هفتمین دوره اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی روز سه‌شنبه با حضور غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه ایران و شماری از مسوولان عالی رتبه در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان، امروز سه‌ شنبه در مراسم بزرگداشت حقوق بشر و کرامت انسانی درتهران گفت: بار ديگر حمايت خود از فلسطين و تشكيل دولت يكپارچه در سراسر سرزمين فلسطين را اعلام مي كنيم.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: تنها راهكار مفيد در فلسطين، برگزاري رفراندوم است، طرحي كه بيش از دو دهه است كه بارها از زبان رهبري بيان شده و صندوق بين المللي براي تامين هزينه هاي برگزاري رفراندوم نيز شكل گرفته است اما صهيونيست ها توجهي به اين ايده ندارند زيرا به اشغالگري آنان پايان خواهد داد.

حسین امیرعبداللهیان همچنین گفت: مردم فلسطين حق تعيين سرنوشت خود را دارند اما متاسفانه سياست مداران جهان هيچ توجهي به حقوق اوليه آنان ندارند؛ متاسفانه در دنیای کنونی، غرب تلاش می کند ارزش‌های تصنعی خود را به دیگر کشور ها تحمیل کند در حاليكه اقدامات آنان در تعارض با حقوق بشر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد، ابزار آمريكا و برخي كشورهاي اروپايي فروش سلاح و دامن زدن به جنگ ها براي منتفع شدن خودشان است و در دو دهه اخير استفاده ابزاري از تروريسم نيز در راستاي همين منافع توسعه پيدا كرده است.

حسین امیرعبداللهیان افزود، از 2003 تا 2011 کشور عراق در اشغال نظامیان آمریکایی با حدود 175 هزار نیروی آمریکا و مناطق نفت خیز این کشور تحت استعمار بریتانیا بود؛ در دو دهه اخیر برای تامین منافع آمریکا و برخی از کشورهای غربی فروش اسلحه با استفاده ابزاری از تروریست توسعه پیدا کرده است.

وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: امروز علاوه بر فروش سلاح و جنگ‌هایی که سودش را کارخانه‌های اسلحه سازی آمریکایی می‌برند، مباحث استفاده ابزاری از تروریسم نیز اضافه شده و نمونه بارز آن ترور خانم شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که تجربه انقلاب اسلامی و تجربه جمهوری اسلامی و تجربه مقاومت ثابت کرده در مقابل جاه‌ طلبی‌ های رژیم آپارتاید و جعلی صهیونیستی هیچ چیز جز زبان قدرت و مقاومت تأثیرگذار نیست اما با این حال جمهوری اسلامی ایران راهکاری سیاسی مبتنی بر برگزاری رفراندوم در میان ساکنان اصیل فلسطین اعم از مسیحی، مسلمان و یهودی را ارائه کرده است.

حسین امیرعبداللهیان در پايان به نقش شهيد سليماني در دفاع از حقوق بشر اسلامي و مبارزه با صهيونيسم اشاره كرد و گفت، در خاطرات ايشان نقض حقوق بشر آمريكايي در حملات گروه تروریستی داعش در سوريه و عراق  به چشم مي خورد.

جایزه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، جایزه ای (افتخاری) است که از سوی ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به فعالان حقوق بشر یا قربانیان نقض حقوق بشر (حقیقی یا حقوقی) که در عرصه های زیر فعالیت برجسته و مؤثری دارند، فارغ از دین، نژاد، رنگ، جنسیت و ملیت، اهدا می شود.

115

کلیدواژه