شهریور 30, 1401 21:47 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1401 22:22 Asia/Tehran]

عملیات اجرایی پروژه احداث پل مشترک مرزی روی رودخانه ارس در منطقه آغبند با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، عملیات اجرایی «پروژه احداث پل مشترک مرزی روی رودخانه ارس در منطقه آغبند» روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس با حضور «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی ایران و«شاهین مصطفی‌یف» معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان آغاز شد.

این پروژه بر اساس تفاهمنامه ایجاد مسیر ارتباطی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان با عبور از خاک ایران احداث می‌شود.

پل مرزی اتومبیل‌رو روی رودخانه ارس در منطقه آغبند به عنوان کریدور جمهوری آذربایجان - ایران - جمهوری خودمختار نخجوان، پیش‌بینی شده است.

این پل مرزی  با 220 متر طول و 25 متر عرض در مدت زمان 18 ماه احداث شود. روابط ایران و جمهوری آذربایجان پس از دیدار رئیسان جمهوری دو کشور در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در عشق آباد در 28 نوامبر 2021، شتاب جدیدی به خود گرفت.

واقعیتهای ژئوپلیتیک وعوامل پیوند دهنده همچون همسایگی، اشتراکات مذهبی و تاریخی، تجانس جمعیتی و منافع مشترک اقتصادی و امنیتی، ایجاب می کند، ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشورهمسایه در روابط دو جانبه و منطقه‌ای، همکاری‌ و هماهنگی‌ نزدیک و موثری در راستای منافع دو ملت و امنیت و ثبات در منطقه داشته باشند.

117

کلیدواژه