شهریور 31, 1401 23:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1401 22:22 Asia/Tehran]
  •  رئیسی: ادعاهای پادمانی مطرح شده علیه ایران فاقد اعتبار است

رئیس جمهور ایران گفت: ادعاهای پادمانی مطرح علیه ایران متکی به ادعاهای رژیم صهیونیستی بوده که اساسا فاقد اعتبار است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه به وقت محلی در آغاز برنامه‌های چهارمین روز از سفر به نیویورک، در نشستی با جمعی از مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی، ضمن پاسخ به سوالات آنان، دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران را نیز تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آیت‌الله رئیسی، مواضع اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را سیاسی و غیرفنی و متأثر از فشارهای غربی‌ها و صهیونیست‌ها خواند و گفت: طرح مجدد ادعاهایی که مشابه آنها قبلاً رسیدگی و بی‌اساس بودن آنها از زبان آژانس اعلام شده است، صرفاً بهانه‌تراشی سیاسی برای به تأخیر انداختن احیای برجام ارزیابی می‌شود.

رئیس جمهور ایران تصریح کرد: اگر مسائل پادمانی مربوط به گذشته یکبار برای همیشه حل و فصل نشوند، چه تضمینی وجود دارد که به فاصله کوتاهی بعد از توافق، دوباره کشورهای غربی با تکیه بر این ادعاها، اقداماتی را علیه ایران سامان ندهند.

رئیسی تأکید کرد: حصول یک توافق منطقی و عادلانه در گرو ارائه تضمین‌های اعتمادآور و اطمینان‌بخش، بستن پرونده مسائل ادعایی پادمانی و رفع پایدار تحریم‌ها است.

وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط ایران در موضوع هسته‌ای گفت: ما یکبار خروج آمریکا از توافق را تجربه کردیم و لذا اعلام کردیم که آنها باید برای جلوگیری از تکرار این تجربه، تضمین‌های اعتمادآور و اطمینان‌بخشی ارائه کنند.

رئیسی در پاسخ به این سوال که چرا از مذاکره مستقیم با آمریکا امتناع می‌کنید، گفت: ما مذاکره مستقیم با آمریکا را تجربه کردیم و به تجربه دریافتیم که فایده‌ای ندارد. آمریکایی‌ها اگر راست می‌گویند و صداقت دارند، تعهدات خود را اجرا کنند.

رئیس جمهور ایران در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دولت برای تعاملات دوجانبه و بین‌المللی تصریح کرد:‌ اساس سیاست خارجی ما تعامل با همه کشورهای دوست با اولویت کشورهای همسایه و منطقه است و اگر کشوری با ما دشمنی کند در مقابل او ایستادگی خواهیم کرد. 

رئیسی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران درباره رژیم صهیونیستی و راه‌حل مسئله فلسطین گفت: راه‌حل این مسئله، توافق‌هایی مثل کمپ‌دیوید، شرم‌الشیخ یا اسلو نیست چرا که این توافق‌ها نتوانستند مشکل ساکنان تاریخی این سرزمین را حل کرده و حقوق آنها را تامین کنند.

رئیس‌جمهور ایران اضافه کرد: برگزاری یک انتخابات آزاد با مشارکت همه فلسطینیان فارغ از یهودی، مسیحی یا مسلمان، به روی کار آمدن دولتی می‌انجامد که می‌تواند مشکل فلسطینیان را رفع و حقوق آنان را تامین کند.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از حاضران درباره حواشی ایجاد شده پیرامون جان باختن یک خانم جوان در ایران، گفت: علت این حادثه در دست بررسی مراجع قانونی و تخصصی است و بنده ترجیح می‌دهم از طریق مراجع ذی‌صلاح رسیدگی کننده به پرونده درباره علت آن، اظهارنظر قطعی و نهایی انجام شود.125

کلیدواژه