مهر 01, 1401 14:23 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1401 14:23 Asia/Tehran]
  • آیت الله خاتمی: اغتشاش‌گران به دنبال مقابله با دین هستند

تهران- ایران پرس: خطیب نماز جمعه تهران با تسلیت فوت «مهسا امینی» و تاکید بر لزوم ­پیگیری جدی این مسئله، گفت: اغتشاشات اخیر عقده‌گشایی در واکنش به توفیقات ایران اسلامی در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و مقابله با دین است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به خطبه 183 نهج البلاغه گفت: آن کس که حریم برای خدا نگه دارد در فتنه‌ها غرق نخواهد شد و در تاریکی‌ها با نور اعتقاد به خدا مسیر درست را پیدا خواهد کرد.

آیت الله خاتمی با اشاره در پیش رو بودن شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) و رحلت پیامبر اکرم، گفت: گوش پوست و خون ما با محبت عترت عجین است و از این رهگذر صراط مستقیم را یافته‌ایم.

وی با دسته بندی مطالب خطبه دوم به اغتشاشات اخیر، پیاده‌روی اربعین، هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی، درباره اغتشاشات، گفت: فوت یک هموطن مایه تأسف ما است و جای تسلیت به خانواده ایشان و آرزوی صبر برای آنان است.

خطیب موقت تهران ادامه داد: در این قضیه همه مقامات کشور ورود کردند و رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه، رئیس قوه مقننه همه وارد شدند و بر پیگیری دقیق این مسأله تأکید کردند و این مسئولان امین نظام هستند و ما به امنای خود کاملا ایمان داریم و مردم هم در این عرصه به قول امنا ایمان دارند و قطعا پیگیری و نتیجه به مردم گفته خواهد شد.

وی اظهار داشت: این روزها در جهان اسلام و ایران اسلامی حوادث مهمی اتفاق افتاد؛ حضور بیش از 21 میلیون نفر در کربلا مانور کمی نیست و تحقیقا بی‌سابقه است و تنها عنایت خدا پشت سر آن است. حضور بیش از سه میلیون نفر از هموطنان ما در راهپیمایی پیاده روی اربعین هم کار کمی نبود و بسیار باشکوه بود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: حضور بیش از سه میلیون نفر در پیاده روی اربعین تهران هم قابل توجه بود. حضور رئیس جمهور در سازمان ملل و ملاقات با سران بسیاری از کشورهای جهان نشان داد که ایران به عنوان یک کشور مطرح در جهان است؛ بر خلاف آنچه بعضی‌ها می‌گویند با دنیا قطع رابطه کردیم، نیست و این رابطه کاملا دو جانبه است.

وی با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگ‌های خاطرنشان کرد: اینها کم نیست و دشمنان در صدد این بود که این توفیقات با این اغتشاشات تحت الشعاع قرار بگیرد. رئیس‌جمهور منفور آمریکا در سازمان ملل روی این اغتشاشات مانور می‌دهد. اغتشاشاتی که بسیار اندک بود. امروز بعد از نماز جمعه تهران و سراسر کشور، عدد را مردم می‌فهمند.

آیت‌لله خاتمی خطاب به ملت گفت: مدتهاست دشمنان شما مردم در پی اغتشاش هستند، دنبال سوژه بودند و موفق نشدند؛ تا اینکه این سوژه پیش آمد و سوژه بسیار دندان گیری برای آنان شد و سوار بر موج شدند. دلشان برای آن خانم نسوخته بود بلکه دلشان برای مقابله با نظام و مقابله با شما مردم لک زده بود وعقده گشایی کردند.

وی افزود: تنها چیزی که برای این اغتشاش‌گران مطرح نبود همان مسأله این خانم است چون مسئولان به جد در صحنه و پیگیر هستند؛ پس هدفشان مقابله با دین بود و دلیل آن هم سوزاندن قرآن، سوزاندن مسجد و چادر را از سر زن مسلمان کشیدن و کار رضاخانی کردن و این یعنی ضدیت با دین.

خطیب موقت تهران خطاب به مردم گفت: این اغتشاشات مقابله با شما مردم بود چون پرچمی که نماد اقتدار و عزت شماست را به آتش کشیدند یعنی علیه مردم هستند و بیش از 60 آمبولانس را تخریب کردند و تعدادی را هم سوزاندند. برای چه این آمبولانس‌ها را می سوزانید این آمبولانس ها مال مردم است و شما ضد مردم هستید بانک ها را به آتش کشاندن یعنی اموال مردم را را نابود کردن پس شرمتان باد.

سران اغتشاش از جوانان استفاده ابزاری کردند

آیت الله خاتمی، اغتشاش‌گران را دو گروه جوانان ناپخته فریب خورده تحت تاثیر شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی بیگانه و سران اغتشاش توصیف و بیان کرد: سران اغتشاش از آنان استفاده ابزاری کردند و حالا که روزهای پایانی است برادرانه نصیحت می‌کنم اگر آینده ندارید و نمی‌خواهید در این مملکت زندگی آرامی مثل مردم داشته باشید، پس صف تان از این مردم جدا است. دوستانه به همه آنهایی که صدای ما را می شنوند و به پدر و مادرهای‌شان می گویم این جوانان و نوجوانان خود را نصیحت کنند تا آینده خود را تباه نکنند.

امام جمعه موقت تهران هدف اصلی دشمن از این اغتشاشات را نظام اسلامی عنوان و تصریح کرد: در مسیر حمایت از نظام اسلامی با کسی تعارف نداریم و تا آخرین نفس و تا آخرین قطره خون ایستاده‌ایم.

وی خطاب به صاحبان تریبون، اذعان کرد: مراقب باشید تریبون تان با تریبون ضد انقلاب قاطی نشود؛ چون متاسفانه در این حادثه برخی که نان نظام را خوردند با اغتشاش دشمنان این ملت هم صدا شده اند؛ البته هنوز هم دیر نشده است و شما که به راحتی بیانیه می‌دهید حالا هم با صدور بیانیه‌ای اغتشاشات را محکوم کنید، در غیراین صورت همسوی آنان هستید. اغتشاش‌گران پیام راهپمیایی امروز و ابراز نفرت‌ها را بگیرند.

117

کلیدواژه