آبان 19, 1401 10:08 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1401 22:15 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: مراسم یازدهمین سالگرد شهادت حاج حسن طهرانی مقدم پنج شنبه ۱۹ آبان ماه درمجتمع فرهنگی امام رضا (ع) نیروی هوا فضا و با حضور دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری و رییس پژوهشگاه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی یحیی رحیم صفوی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سرلشکر سید یحیی رحیم‌صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح پنجشنبه در مراسم یازدهمین سالگرد شهادت سردار حسن طهرانی مقدم طی سخنانی گفت: آنچه در آینده شاهد آن خواهیم بود از آنچه تاکنون مشاهده شده است متفاوت خواهد بود و اظهار داشت: نظام سلطه با همراهی آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی قبایل صحرانشین جنوب خلیج فارس از فرهنگ و تمدن ما بی‌خبر هستند.  

مشاور فرمانده معظم کل قوا افزود: در نبرد جدید جبهه استکبار به رهبری آمریکا و جبهه مقاومت با رهبری ایران رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. آنچه می‌بینید اقدامات انفعالی دشمن در مقابل ملت ایران است. آنها از ملت ایران شکست در سه عرصه براندازی نظام، جنگ تحمیلی  و جبهه منطقه‌ای خورده‌اند اما همچنان مشغول توطئه علیه ملت ایران شده‌اند. البته ما هم در داخل مشکلات و نقاط ضعفی داریم.  

وی ادامه داد: آنها در اغتشاشات اخیر از همه جاسوسان و فاسدان داخلی هم استفاده کردند اما با رهبری حکیمانه رهبر انقلاب، ملت ایران این فتنه را هم درهم شکست. ما و جبهه مقاومت با هوشمندی و صبر حکیمانه به لطف خدا بر جبهه استکبار پیروز خواهیم شد.  

سردار صفوی تصریح کرد: دشمنان ما بدانند ملت ایران ملت مقتدری است و از این بادها نمی‌لرزد. برخی کشورهای بدبخت حاشیه جنوبی خلیج فارس که حاضر نیستم نام آنها را ببرم، بدانند باید بین رسانه‌هایشان و امنیتشان یکی را انتخاب کنند و بدانند اگر در ایران دخالت کنند تاوان آن را می پردازند. به آنها می‌گویم شما کشورهای ضعیفی هستید و بدانید آمریکایی‌ها در موقع خطر از شما حمایت نمی‌کنند همانطور که از شاه ایران حمایت نکردند. 

مشاور فرمانده معظم کل قوا عنوان کرد: ایران یک کشور بزرگ و مقتدر است و ان شاء الله ملت ایران با کارآمدی بر همه مشکلات فائق خواهد آمد.  

وی با بیان اینکه ما در دوران دفاع مقدس نیروهای نخبه فراوانی داشتیم، گفت که دو نمونه از این نخبگان شهید حسن باقری به عنوان بنیانگذار اطلاعات عملیات سپاه و شهید حسن طهرانی مقدم به عنوان پایه‌گذار موشکی سپاه بودند.  

سردار صفوی تصریح کرد: عملکرد ما محصول تفکر ما است بنابر این جنگ شناختی هم دقیقا در همین حوزه و روی ادراک و اطلاعات قلب و ذهن افراد تاثیر می گذارد. امروز بسیاری از جوانان با بسیاری از مولفه‌های قدرت ملی آشنا نیستند و در فضای مجازی زندگی می‌کنند و با واقعیت‌ها آشنا نیستند.  

وی گفت: شهید طهرانی مقدم از اوایل دفاع مقدس وارد جبهه شد و در سال ۶۰ برای تمام خمپاره‌اندازه‌ها در عملیات طریق‌القدس مرکز تطبیق آتش ایجاد کرد. شهید طهرانی مقدم در سال ۶۱ توپخانه سپاه را تاسیس کرد و در ادامه هم دانشکده توپخانه و مرکز تعمیر و نگهداری برای آن ایجاد کرد.  

مشاور فرمانده معظم کل قوا گفت: در سال ۶۳ شهید طهرانی مقدم قدرت موشکی سپاه را بنیان نهاد و حال اگر تبدیل به یک قدرت موشکی بالستیک شده ایم حاصل همین تلاش‌ها ‌و مجاهدت‌ها است. امروز همچنین در حوزه پهپادی تبدیل به یک قدرت جهانی شده ایم بطوریکه دشمن هم به این قدرت ما معترف است به طوریکه سپاه و وزارت دفاع امروز جزو سازندگان پهپاد و صادر کنندگان آن هستند.

شهید حسن طهرانی مقدم، یکی از بنیان‌گذاران توان موشکی کشورمان به شمار می‌رود و به همین دلیل لقب پدر موشکی را به او داده‌اند. او ۶ آبان ۱۳۳۸ در محله سرچشمه تهران متولد شد. در ۲۱ سالگی و در ابتدای شکل‌گیری رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در اطلاعات منطقه ۳ سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد. بعد از عملیات ثامن‌ الائمه(ع)، متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد و برهمین اساس آبان سال ۱۳۶۲ مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه  به طهرانی مقدم محول شد.

پس از صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران، ‌ شهید طهرانی مقدم در سال ۱۳۶۴ به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. او در اول مهر سال ۱۳۸۴ به‌عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد و در ۲۵ آذرماه سال ۱۳۸۵ به‌عنوان مشاور فرمانده‌کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.

شهید حاج حسن طهرانی مقدم، ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۰ به شهادت رسید. رهبر معظم انقلاب در پیامی که به مناسبت شهادت ایشان صادر کرده اند. شهید طهرانی مقدم را با عباراتی نظیر سردار عالی‌قدر، دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا مورد خطاب قرار دادند.

 

113

 

 

کلیدواژه