آذر 02, 1401 12:10 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1401 22:08 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تولید اورانیوم تا غنای 60 درصد در سایت فردو در راستای قانون اقدام راهبردی و چهارچوب موازین و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز شده است.

«محمد اسلامی» صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران در گفت وگو با خبرنگار ایران پرس تاکید کرد: همانطور که قبلا اعلام‌کردیم، رفتار و فشارهای سیاسی و اقداماتی که از جنس عدم توجه به روند توافق و مذاکرات باشد دارای یک عمل و واکنش متقابل خواهد بود.

 رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به آغاز تولید اورانیوم تا غنای 60 درصد در سایت فردو تصریح کرد: در نطنز ظرفیت جدید و زنجیره های جدید گازدهی آن شروع شده است و در فردو ظرفیتی را به 60 درصد رساندیم و در گام‌ تکمیلی که در حال اقدام است از سانترفیوژهای نسل جدید و نسل سوم را جایگزین نسل اول خواهیم‌کرد.

اسلامی گفت: آمریکا با خروج از توافق هسته ای نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده، بلکه مانع اقدامات دیگران هم شده است و اگر روزی بخواهد به تفاهم پایبند باشند به همان‌ متن و همان ضوابط و چهارچوب برگردند و بیش از این با عملیات روانی و جوسازی سیاسی حقوق ملت ایران را تضعیف نکنند‌.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  با انتشار گزارشی که در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد تولید اورانیوم 60 درصدی در تاسیسات فردو را تائید کرد.

سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اقدام به تولید اورانیوم تا غنای 60 درصد در سایت «فُردو» کرد و  تولید آن به مرحله پایداری رسید.

در دومین اقدام در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همچنین  ایران دو آبشار دیگر IR-2m و IR-4 را در سایت نطنز بازبینی و گازدهی کرد و دو آبشار دیگر از این ماشین‌ها برای گازدهی آماده شده است. 

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر  در نشست فصلی خود تحت فشار شدید سیاسی کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان قطعنامه ای ضد فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران  به تصویب رساند.

117

کلیدواژه