آذر 03, 1401 16:24 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1401 16:24 Asia/Tehran]
  •  برگزاری نشست ویژه حقوق بشر کلاهبرداری سیاسی است

نماینده ایران برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با دستور کار ایران را کلاهبرداری سیاسی توصیف و تصریح کرد: کشورهای به اصطلاح قهرمان حقوق بشر که در طول تاریخ، جنایات زیادی را ضد بشریت مرتکب شده‌ اند، فاقد اعتبار اخلاقی برای موعظه دیگران هستند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو روز پنجشنبه نشستی را با هدف محکوم کردن وضعیت حقوق بشری ایران در حمایت از اغتشاشات اخیر برگزار کرد.

به‌رغم آنکه بسیاری کشورهای غربی در استانداردهایی دوگانه، از سیاست‌های حقوق بشری ایران انتقاد کردند، اما برخی کشورها این شورا را به پیشبرد «معیارهای دوگانه» متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «خدیجه کریمی» مدیر کل امور بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در ابتدای این نشست، استفاده سیاسی از حقوق بشر توسط کشورهای غربی را شرم‌آور توصیف و تصریح کرد: حرکت با انگیزه سیاسی آلمان در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، توطئه سازمان یافته برای اغراض پنهان است.

کریمی افزود: در حالی که به دلیل اعمال تحریم های یکجانبه توسط رژیم آمریکا و اجرای تحریم‌های ظالمانه توسط کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، انگلیس و فرانسه، حقوق مردم ایران به طور گسترده توسط به اصطلاح قهرمانان حقوق بشر نقض شده است، ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران و برگزاری جلسه ویژه فریبنده و کلاهبرداری است.

وی گفت: کشورهای مدعی حقوق بشر که امروز بانی برگزاری نشست ویژه درباره ایران شده‌اند، با اعمال تحریم های ظالمانه ضد مردم ایران، حقوق بنیادین آنان، بویژه حقوق زنان و دختران و کودکان را در ایران به صورت جدی و فاحش نقض می کنند، با اینگونه اقدامات غیرانسانی، نمی توانند مدعی حمایت از حقوق زنان و دختران و کودکان در ایران باشند.

در ادامه این نشست سفیر و نماینده چین در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: نباید حقوق بشر و شورای حقوق بشر تبدیل به وسیله دخالت در امور داخلی کشورها شود.

نماینده چین با بیان اینکه کشورش از برگزاری نشست ویژه ضد ایران حمایت نمی کند، افزود: تحریم های ظالمانه ایران آسیب های جدی به مردم این کشور وارد کرده و باید متوقف شود.

نماینده دائم ونزوئلا نیز اقدام کشورهای غربی در برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را در ادامه سیاسی کاری‌های این کشورها در سوء استفاده از شورای حقوق بشر برای اهداف سیاسی این کشورها دانست.

سفیر و نماینده دائم کوبا هم در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره ایران در مخالف با برگزاری نشست ویژه ضد ایران گفت: برگزاری این نشست، نمونه دیگری از رفتار تبعیض آمیز دولت های غربی در شورای حقوق بشر است.

همچنین نمایندگان پاکستان، سوریه، نیکارگوئه، کره شمالی و زیمبابوه در نشست دائم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از ادامه تحمیل تحریم‌ها ضد ایران، اعلام کردند: برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با دستور کار ایران غیرسازنده و شرایط را در شورای حقوق بشر پیجیده تر می‌کند.

117

کلیدواژه