آذر 28, 1401 11:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 28, 1401 12:20 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس موسسه مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد گفت‌وگو میان اندیشمندان منطقه و جهان هستیم، گفت: جهان امروز بیش از هرچیزی به گفت‌وگو نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمدحسن شیخ‌الاسلامی رئیس موسسه مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه در سومین مجمع گفت‌وگوی تهران گفت: مفهوم نشست امسال یعنی رهیافتی به دوستی و همسایگی در راستای سیاست خارجی دولت سیزدهم و بسیار فراتر از مفهوم قدیمی همسایگی است که هدف آن ایجاد و تثبیت همسایگی متکی به مفهوم عمیق اعتماد با کشورهای همسایه است.

وی در توضیح جزئیات مجمع گفت‌وگوی تهران، گفت: در این نشست درباره چهار موضوع بحث خواهد شد و حوزه‌های اصلی گفتگوها امنیت غرب آسیا و خلیج فارس، امنیت انرژی، بحران اوکراین و تحولات افغانستان و تشکیل دولت فراگیر در این کشور است.

شیخ‌الاسلامی با اشاره به بررسی مکانیزیم‌های اجرایی موثرتر در ساختارهای امنیتی منطقه خاورمیانه و غرب آسیا در مجمع گفتگوی تهران اظهار داشت: بحث و تحلیل شرایط فلسطین و نحوه حل و فصل معضلات این کشور و ظلم‌های رژیم آپارتاید صهیونیستی به مردم فلسطین در این اجلاس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت‌وگوهای نشست را براساس تنوع مسیرهای تعامل، دانست و گفت: مفهوم امنیت انرژی، ایجاد شرایط بُرد-بُرد در این حوزه برای کشورهای منطقه، شناسایی ریشه‌های بحران اوکراین و جلوگیری از تسری آن به بخش‌های دیگر جهان، بررسی متغیرهای تعیین کننده در افغانستان برای تشکیل دولتی فراگیر و مسئولیت جهانی در قبال مردم این کشور و چگونگی ایجاد صلح پایدار در افغانستان از پرسش‌هایی است که در این نشست در پی پاسخ آنها هستیم.

شیخ‌الاسلامی مسئولیت محققان و مهمانان این نشست را کمک به ایجاد رویکرد عمیق‌تری از مسائل بین‌الملل دانست و گفت: تلاش می‌کنیم تا گامی صادقانه در زمینه ایجاد تفاهم برداریم.

119

کلیدواژه