اسفند 27, 1401 14:13 Asia/Tehran [Updated: اسفند 27, 1401 14:31 Asia/Tehran]
  • کنعانی: توافق ایران وعربستان منطقه را باثبات می‌کند

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: توافق ایران و عربستان می‌تواند پیشران تحقق منطقه‌ای باثبات به نفع همه منطقه باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ناصر کنعانی چافی» سخنگوی وزارت امورخارجه درباره توافق ایران و عربستان در یادداشتی نوشت: اعلام عادی شدن روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی را می توان از مهم ترین رخدادهای سال ۱۴۰۱ شمسی در حوزه همسایگی دانست.

کنعانی چافی افزود: توافق از سر گیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان که با میزبانی و مساعدت چین، متعاقب تلاش‌ها و پیگیری‌های گذشته عراق و سلطنت عمان حاصل شد، نقش مهمی در همگرایی و توسعه همکاری منطقه‌ای خواهد داشت.

این دیپلمات تصریح کرد: در سایه منطقه‌گرائی مبتنی بر منافع مشترک، می‌توان امیدوار بود که آینده منطقه غرب آسیا و خلیج فارس با موقعیت بسیار مهم ژئوپلیتیکی، منابع سرشار انرژی، ثروت طبیعی و منابع مالی فراوان، در مسیر رفاه مردمان منطقه رقم بخورد.

کنعانی چافی افزود: سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران طی چند دهه گذشته از نوعی پیوستگی و استمرار برخوردار بوده است؛ حسن همجواری، تمرکز بر اشتراکات، رفع سوءتفاهمات و تقویت ساز و کارهای گفت و گو محور و همکاری محور، امنیت جمعی و مقابله با عوامل اختلال در امنیت و ثبات منطقه از جمله اصول و مبانی مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه‌ای طی چند دهه گذشته بوده است.

در جریان مذاکرات ایران و عربستان در شهر پکن، دو کشور جمعه ۱۰ مارس، توافق کردند که پس از ٧ سال، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند.بر اساس توافق دو کشور، وزیران امورخارجه ایران و عربستان سعودی ضمن ملاقات با یکدیگر، حداکثر تا دو ماه، زمینه‌های اجرایی تبادل سفیران و بازگشایی سفارتخانه‌ها و همچنین سایر الزامات برای از سرگیری روابط را فراهم خواهند کرد.

116

بیشتر بخوانید: 

استقبال نماینده سازمان ملل در امور یمن از توافق عربستان و ایران

استقبال عربستان از سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران

آمریکا نمی‌توانست میانجی صادق بین ایران و عربستان باشد

حمایت شورای‌عالی سیاسی یمن از توافق ایران و عربستان

الزهار: توافق ایران و عربستان به‌نفع مقاومت است

کلیدواژه