شهریور 27, 1402 08:26 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 09:21 Asia/Tehran]

تبریز- ایران‌پرس: بیست و هفتم شهریور، سالروز درگذشت استاد شهریار، شاعر معاصر ایرانی، روز ملی شعر و ادب فارسی در تقویم ایران نام‌گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال 1285 در تبریز به دنیا آمد و 27 شهریور 1367 هجری‌شمسی درگذشت.

شهریار شعرهایی به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی دارد که در قالب‌های غزل، قصیده، قطعه و رباعی سروده است.

این شاعر ایرانی شاهکارهایی از خود به جا گذاشته است و می‌توان به شعر «علی ای همای رحمت» و «آمدی جانم به قربانت» به فارسی و «حیدر بابایه سلام» به ترکی آذربایجانی اشاره کرد.

این مجموعه یکی از شاهکارهای ادبیات آذربایجان به‌حساب می‌آید.

«میرحسین زنوزی»، خوشنویس و کارشناس ادبیات از شاگردان استاد شهریار در گفت و گو با خبرنگار ایران‌پرس در تبریز گفت: استاد شهریار ادبیات ایران را با گذشته‌های این دیار پیوند زد و در واقع، سعدی و حافظ را در دوران معاصر زنده کرد.

این شاگرد استاد شهریار افزود: شهریار بحث جدیدی در قالب ادبی امروز پدید آورد که فعالان عرصه ادبیات بر آن اشرافیت دارند و بر جایگاه والای ایشان در حوزه شعر تاکید دارند.

وی تاکید کرد: جوانان بهتر از همه استاد شهریار را می‌شناسند، به‌خاطر اینکه بازگوکننده حرف دل نسل جوان بوده است؛ به‌ویژه اینکه از عشق خود سخن گفته و از جامعه زمان خود صحبت می‌کند که حقیقتاً زبان حال جوانان است.

«حسین تورک اوغلو»، شاعر اهل ترکیه نیز در گفت‌و گو با خبرنگار ایران‌پرس در تبریز،  مقام استاد شهریار را یک سیمای شناخته شده در سطح جهان دانست و گفت: اهمیت شناخت مقام استاد شهریار به حدی است که آثار ایشان در مقاطع راهنمایی و متوسطه مدارس ترکیه تدریس می‌شود.

این شاعر ترکیه‌ای تصریح کرد: استاد شهریار یک الگو و ایدولوژی خاص در حوزه شعر معاصر ایجاد کرد و یک زمان مشخص در وادی شعر و ادبیات تلقی می‌شود که به تنهایی یک هدف بوده و در این گذرگاه، همه از نفَس استاد در قریحه نظم شعر بهره‌مند می‌شویم.


«شهرت سققا»، شاعر اهل کشور جمهوری آذربایجان هم در گفت و گو با خبرنگار ایران‌پرس در تبریز  با اشاره به اینکه استاد شهریار از نگاه مردم جمهوری آذربایجان بسیار عزیز و دارای مقام والاست گفت: این امر بیش از حد تصور است و مردم کشور آذربایجان  به دلیل سادگی در زندگی و اشعار عامیانه شهریار، علاقه وافری به ایشان دارند.

وی گفت: استاد شهریار در اشعار خود به مثابه دوست پروردگار ظاهر شده است که مرتبه‌ای بیش از شاعری داشته و عاشق مردمش است. 

موزه استاد شهریار که همان محل زندگی وی در زمان حیاتش در تبریز بوده، در روز بزرگداشت این شاعر نامی ایرانی میزبان علاقمندان وی و اهل شعر و ادبیات فارسی و گردشگران است.

مقبره استاد شهریار هم در کنار 400 شاعر نامی دیگر در مقبره الشعرا تبریز قرار گرفته است که یکی از مهم‌ترین اماکن دیدنی و گردشگری شهر تبریز محسوب می‌شود.

عکاس و خبرنگار: وحید پوررضوی

116

کلیدواژه