اسفند 06, 1395 14:07 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • ظریف: سیاست های نادرست در منطقه به بحران گرد و غبار و کم آبی منجر شده است

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که منطقه شاهد سیاست های غلطی بوده که به بیابانی شدن، بحران گرد و غبار و کم آبی منجر شده است، همسایگان ایران را به همکاری با تهران در حوزه محیط زیست دعوت کرد.

به گزارش پارس تودی به نقل از ایرنا، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست گفت: همه همسایگان باید یک برنامه مشترک برای مقابله با خطراتی که از گذشته توسط رژیم های ظالم در منطقه به خصوص «صدام حسین» دیکتاتور معدوم عراق و برخی گروهای افراطی به ویژه داعش بر سر محیط زیست آورده‌اند، یک همکاری جدی، اطمینان بخش و ضروری را برای آینده شروع کنند.

ظریف افزود: ایران دست همکاری را به سمت همه همسایگان دراز می کند تا در یک برنامه مشترک بتوان آینده بهتری را برای فرزندان این منطقه فراهم و با خطراتی که نسل کنونی و آینده باید با آن مواجه می شوند، مقابله کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه این اقدام نه تنها یک ضرورت محیط زیستی است بلکه یک ضرورت سیاسی و امنیتی است ابراز امیدواری کرد سران کشورها بتوانند از این آزمون تاریخی سربلند بیرون آیند.

ظریف همچنین با تاکید بر اینکه محیط زیست یکی از حوزه هایی است که می تواند زمینه اعتماد سازی منطقه ای را فراهم کند اظهار کرد: هیچ موضوعی به اندازه محیط زیست در این ادراک مشترک نقش محوری نداشته و در هیچ موضوعی به اندازه محیط زیست همکاری، هم فکری و تشریک مساعی جامعه بین المللی در حوزه محیط زیست وجود ندارد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: درکی را که امروز در سطح بین المللی در محیط زیست داریم، یعنی فهمیده ایم در زمینه محیط زیست در یک کشتی نشسته ایم و در این کشتی یا همگان به ساحل سلامت می رسیم یا همگان در یک محیط آلوده و غیر قابل حیات زندگی را بدرود خواهیم گفت، امیدوارم که این چالش مشترک را در همه حوزه ها از اقتصاد و فقرزدایی تا امنیت و تلاش جمعی برای مبارزه با افراط و تروریسم هم شاهد باشیم.

ظریف همچنین از جامعه مدنی و هنرمندان که موضوع محیط زیست را به عنوان یک خواست و ضرورت عمومی در محیط فرهنگی و عمومی ایران نهادینه کردند، سپاسگزاری و ابراز امیدواری کرد این تلاش با همین علاقه ادامه داشته باشد.

ظریف از برگزارکنندگان نمایشگاه بین المللی محیط زیست نیز قدردانی کرد.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور وزیر امور خارجه، معاون حقوقی رییس جمهوری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل (یونپ) امروز در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه آخرین دستاوردها در عرصه حفاظت محیط زیست، تامین، تجهیز و نصب تجهیزات زیست محیطی، انرژی‌‌ های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه ‌سازی مصرف انرژی، پایش آلودگی هوا، آب و پساب و تجهیزات آزمایشگاه های معتمد داخلی و خارجی ارائه شده است. 115/112

بیشتر بخوانید:

آغاز به کار شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در تهران

افزایش همکاری علمی بین ایران و اروپا در زمینه محیط زیست

ابتکار: همه کشورها به نوعی مسوول وضعیت کنونی محیط زیست جهانی هستند

کلیدواژه

کامنت