خرداد 03, 1396 15:37 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • خرمشهر را خدا آزاد کرد / تحلیل

پارس تودی - آن کس که لذت سوختن را چشید در این ماندن و بودن جز ملالت و افسردگی هیچ نمی‌یابد. 

بی تردید سوم خرداد سال روز آزدسازی خرمشهر، از پررنگ‌ترین و پرافتخارترین روزهای تقویم ایرانیان در سال های گذشته است.

بیش ازسی و چهارسال  از آزاد سازی خونین شهرمی گذرد، اما خاطره آن برای ملت غیور ایران حماسه ای پرافتخار است. حماسه و افتخاری که در نبرد با دشمن به ثبت رسید و امروز ملت ایران درحالی یاد خرمشهر را گرامی می دارد که برای خلق حماسه های بزرگ همچون بیت المقدس بیش از پیش مهیا و از اقتدار دفاعی و قدرت بازدارندگی مقابل هر متجاوز برخوردار است. 

ملت ایران هیچ گاه آغاز گر جنگ نبوده است. اما در پاسخ به متجاوزان، لحظه ای درنگ نکرده  و نخواهد کرد. حماسه خونین شهر از این دیدگاه ، یاد آور درس ها و پندهای بزرگی است. از دیدگاه ملت ایران ، مقاومت مردم خرمشهر و خون شهدای این حماسه سترگ، سندی بر ایثار، همبستگی و وحدت در مقابل دشمنان نظام اسلامی است و برای دشمنان ملت ؛ درسی پندآموز است.

آنانی که در پیرامون ایران و برای ایران نقشه می کشند و ائتلاف ایجاد می کنند، می بایست نیم نگاهی به گذشته داشته باشند و کارنامه ائتلاف امریکایی- عربی دوران رژیم صدام علیه ایران را بیاد آورند و مرور کنند که آن ائتلاف چه سرانجامی برای رژیم بعث و حامیان عربی منطقه از جمله کویت داشت.

راز خون را جز شهدا در نمی‌یابند. گردش خون در رگهای زندگی شیرین است اما ریختن آن در پای محبوب، شیرین‌تر است. راز خون در آنجاست که همه حیات به خون وابسته است. راز خون در آنجاست که محبوب خود را به کسی می‌بخشد که این راز را دریابد. آن کس که لذت این سوختن را چشید در این ماندن و بودن جز ملالت و افسردگی هیچ نمی‌یابد. 

در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند

 

عملیات بیت المقدس در ۳۰ دقیقه بامداد روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱/( 30 آوریل 1982) با قرائت رمز عملیات "بسم الله الرحمن الرحیم. بسم الله القاسم الجبارین، یا علی ابن ابی طالب" از سوی فرماندهی آغاز شد.

آزادسازی خرمشهر از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته و از این عملیات و این روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود. عملیاتی سخت و دشوار و نبردی تنگاتنگ که علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سنگین به توان رزمی و روحیه نیروهای عراقی وارد آورد.

با توجه به آمارها در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایران در آمدند در حالی که حضور نیروهای حداقل هجده کشور در بین اسرا قطعی بود و ما زمانی به سخت بودن این عملیات پی بردیم که حضرت امام خمینی (ره)۳ خرداد ۱۳۶۱ به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر فرمودند. در اولین بخش این بیانیه آمده است: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» و در ادامه بیانیه خود فرمودند: «سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود، پس در هر شرایطی این حماسه بزرگ و ارزشمند در یادهای ما ماندگارخواهد شد.»

سوم خرداد ماه برای ما نماد ایستادگی است. سوم خرداد تنها سالروز بازپس گیری شهری در اسارت نبود بلکه بازگشت غرور ملی و افتخار ملت مظلوم ایران و نیز نمایان گر اراده پولادین ملتی بود که پاره تن خود را از چنگال استکبار نجات داد.

بخشی از سخنرانی حاج محمد ابراهیم همت برای رزمندگان تیپ 27 محمد رسول الله 

 ...ببینید! برادرها! به علت حساسیتی که در سطح مملکت روی این مرحله از عملیات وجود دارد طرح به این صورت ریخته شد که به یاری خدا در همین مرحله کار تمام شود این شد که قرارگاه فتح را آوردند روی خرمشهر وارد عمل کردند و ما را یک رده جلوتر کشیدند. توجه می‌کنید؟ پاتک‌های دشمن عمدتاً از غرب شلمچه یعنی رو به روی خط ما بر روی نوار مرزی است باید خودمان را برای پاتک‌های سنگین دشمن حداقل برای 48ساعت اول آماده کنیم اگر بشود دفاع کرد به یاری خدا همه آن‌هایی که داخل خرمشهر هستند اسیر یا کشته می‌شوند. اگر بتوانیم در اینجا دوام آوریم در واقع به این معنا است که اصل عملیات را این تیپ- تیپ 27محمد رسول الله(ص) در مقابل دفاع تمامی دشمن دارد انجام می‌دهد تا از سمت مرز شلمچه نیروهای عراقی نتوانند نفوذ کند که بروند نیروهایشان داخل خرمشهر را نجات دهند نتیجه این می‌شود که نیروهای دشمن در داخل خرمشهر همگی به دست برادرهای قرارگاه فتح اسیر یا کشته می‌شوند.

به این ترتیب، خرمشهر که پس از 34 روز مقاومت در برابر دشمن در تاریخ 1359/8/4 (26 اکتبر 1980)اشغال شده بود؛ بعد از 575 روز و طی 25 روز عملیات در ساعت 11 صبح روز 1361/3/3 (24می 1982)آزاد شد. همچنین، در این عملیات - که به آزادسازی 5038 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده انجامید - هویزه، پادگان حمید و جاده اهواز - خرمشهر نیز آزاد شد و در اختیار رزمندگان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.114/112

بیشتر بخوانید:

روز آزاد سازی خرمشهر، روز مقاومت، ایثار و پیروزی+ ویدئو

خرمشهر فتح شد/ اما دشمنی ها نه+ ویدئو

روحانی سالروز آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت

ستاد کل نیروهای مسلح ایران: آزادسازی خرمشهر نماد وحدت مردم است

کلیدواژه