تیر 30, 1397 10:53 Asia/Tehran [Updated: مرداد 13, 1401 21:20 Asia/Tehran]

پارس تودی - کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی لایحه نژادپرستانه «کشور یهود» را روز 19 ژوئیه تصویب و به قانون تبدیل کرد.

مطابق قانون نژادپرستانه کشور یهود که با 62 رای موافق در برابر 55 رای مخالف و دو رای ممتنع در کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی به تصویب رسید، سرزمین فلسطین وطن تاریخی ملت یهود خواهد بود.

این قانون زبان عبری را به عنوان زبان رسمی اعلام می کند و سطح زبان عربی را تا حد «وضعیت خاص» پایین می آورد، به این معنا که فقط در برخی موارد استثنایی می توان از این زبان در نهادهای صهیونیستی استفاده کرد. 

این قانون علاوه بر اعلام شهر قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی، از توسعه شهرک‌ های صهیونیست نشین و تاسیس شهرک‌ های جدید نیز در سرزمین های اشغالی حمایت می کند. 

قانون کشور یهود یکی از ارکان طرح آمریکایی معامله قرن محسوب می شود که توسط دولت آمریکا تدوین شده و روند اجرای آن نیز آغاز شده است. 

در واقع، پس از انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، تصویب قانون کشور یهود در پارلمان اسرائیل، دومین اقدام مهم در جهت اجرایی کردن طرح «معامله قرن» است.

اهدافی که از این قانون پیگیری می شود همان اهدافی است که در طرح معامله قرن مستتر است.

این اهداف شامل یهودی سازی کامل قدس، تشکیل دو کشور، به رسمیت شناختن شهرک سازی و همچنین حذف موضوع قدس و آوارگان از مذاکرات به اصطلاح صلح است.

پایگاه تحلیلی «میدل‌ ایست آی» در مقاله ای به قلم «بن وایت» تصویب این قانون را «اجرای آپارتاید در سرزمین های اشغالی» نامیده و هدف از آن را «نابودی هویت فلسطینی» اعلام کرده است.

طرح کشور یهود: تازه ترین تلاش اسرائیل برای تصویب قوانین تبعیض آمیز علیه فلسطینیان

«بن وایت» نوشت: «طرح کشور یهود» تازه ترین تلاش اسرائیل برای تصویب قوانین تبعیض آمیز علیه فلسطینیان محسوب می شود. 

قانون «کشور یهودی» و سرنوشت نهایی آن، بخشی از یک جنگ تاریخی است که وابسته به جمعیت است.

از نظر اسرائیلی ها، این جنگ بر ضرورت اقدامات شدید علیه فلسطینیان و تلاش برای سرکوب آنها تاکید دارد.

با این حال، نکته مهم این است که این قانون در کنست اسرائیل تنها با 62 رای موافق در مقابل 55 رای مخالف و دو رای ممتنع تصویب شد.

به عبارت دیگر این قانون با اکثریت شکننده ای تصویب شد. علت اصلی این است که تصویب این قانون هم برخی قوانین داخلی اسرائیل را نقض می کند و هم اینکه اجرایی کردن آن برای رژیم اسرائیل آسان نخواهد بود.

این قانون، قوانین داخلی اسرائیل را نقض می کند، زیرا جمعیت عرب ساکن در سرزمین های اشغالی را نادیده می گیرد.

اجرایی کردن آن آسان نخواهد بود زیرا با هویت، جغرافیا و تاریخ فلسطین در تضاد است و همان گونه که گروه های فلسطینی با طرح معامله قرن مخالفت و حتی تشکیلات خودگردان روابط خود را با آمریکا در اعتراض به این طرح قطع کرده است، با این قانون نژادپرستانه نیز مخالف هستند و در مقابل اجرایی شدن آن مقاومت شدیدی خواهند کرد.

این قانون افزایش خشونت در سرزمین های اشغالی و شدت گرفتن درگیری ها میان اسرائیل و فلسطین را در پی خواهد داشت. 

نکته پایانی این است که تصویب چنین قوانینی در کنست اسرائیل بیش از هر چیز گویای ماهیت نژادپرستانه این رژیم است، در حالی که نژادپرستی دهه ها است که در حقوق بین الملل به عنوان یک جرم و جنایت تلقی می شود.

نویسنده: سیدرضی عمادی

118/116

بیشتر بخوانید:

ایران مصوبه نژادپرستانه پارلمان رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

الازهر قانون نژادپرستانه «کشور یهود» را محکوم کرد

 

کلیدواژه