دی 13, 1397 07:22 Asia/Tehran [Updated: آذر 30, 1400 01:53 Asia/Tehran]
  • تحرکات گسترده آمریکایی ها در استان الانبار عراق

رئیس کمیته امنیتی شورای استانی الانبار از تحرکات گسترده آمریکایی‌ها در این استان غربی عراق خبر داد. 

به گزارش پارس تودی، «نعیم الکعود» روز چهارشنبه گفت: نیروهای آمریکایی در مناطق مختلف استان الانبار مستقر شده‌اند.

«الکعود» با بیان اینکه از تعداد نیروهای آمریکایی در پایگاه «عین‌الاسد» الانبار اطلاعی ندارد، افزود، دولت عراق در قبال نیروهای آمریکا مسئولیت دارد.

پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا 19 دسامبر 2018 اعلام کرد، نظامیان این کشور از خارک سوریه خارج می‌شوند، برخی منابع خبری گزارش دادند، نخستین گروه از نظامیان آمریکایی اخیرا وارد خاک عراق شدند.   

«یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق گفت: نیروهای آمریکایی خارج شده از سوریه، ابتدا عازم اربیل در اقلیم کردستان عراق می‌شوند و سپس به کشور خود یا مکان‌های دیگر می‌روند.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اظهار کرد، این کشور به نیروهایی آمریکایی نیازی ندارد. 

ترامپ چهارشنبه 26 دسامبر 2018  در سفری از پیش اعلام نشده وارد غرب عراق شد و در پایگاه "عین‌الاسد" استان الانبار با نظامیان آمریکایی دیدار کرد.

 رئیس جمهور آمریکا در این پایگاه گفت: قصد ندارد نظامیان آمریکایی مستقر در عراق را از این کشور خارج کند.

ترامپ در پایگاه «عین‌الاسد» همچنین تاکید کرد «در صورتی که ضرورت ایجاب کند تا آمریکا در سوریه اقدامی کند از عراق به عنوان پایگاه خود استفاده خواهد کرد.»

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا با موج گسترده اعتراض شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی این کشور از جمله نمایندگان پارلمان عراق مواجه شده است.

فراکسیون «الاصلاح و الاعمار» در پارلمان عراق به رهبری «سید عمار حکیم» در بیانیه‌ای ورود ترامپ به پایگاه «عین‌الاسد» در استان الانبار، غرب عراق را نقض آشکار حاکمیت این کشور دانست و خواستار نشست اضطراری پارلمان با  حضور «عادل عبدالمهدی»  نخست‌وزیر،  «محمد علی حکیم» وزیر  خارجه و «عثمان الغانمی» رئیس ستاد مشترک ارتش عراق  برای بررسی آن شد.

فراکسیون «البناء» (سازندگی) به رهبری «هادی العامری» نیز در بیانیه ای سفر ترامپ را نقض آشکار هنجارهای دیپلماتیک و «غیرقابل قبول» توصیف کرد و  از دولت عراق خواست ضمن خودداری از دیدار با ترامپ فوراً سفیر آمریکا در بغداد را احضار کند.

فراکسیون «البناء» در این بیانیه از همه گروه های سیاسی عراق خواست بر روی محور حاکمیت ملی عراق بعنوان یک مطالبه جدی متحد شوند و به حضور نظامی مشکوک آمریکا در خاک عراق پایان دهند.

فراکسیون های «البناء» و «الاصلاح و الاعمار»  اکثریت قاطع پارلمان عراق را در اختیار دارند.

شماری از نمایندگان پارلمان عراق نیز سفر اعلام‌نشده  ترامپ به عراق را اهانتی بزرگ به حاکمیت کشورشان دانستند و خواستار تشکیل نشست فوق‌العاده پارلمان برای بررسی آن شدند. 

سخنگوی گردان های حزب الله عراق هم همزمان با سفر خارج از عرف رئیس جمهور آمریکا به عراق، گفت: مقاومت این کشور، آمریکا را به خروج نیروهایش از عراق وادار خواهد کرد.

«جعفر الحسینی» خاطرنشان کرد فرماندهان مقاومت در عراق تاکید کرده‌اند دست کسانی را که بخواهند از عراق به کشورهای همسایه از جمله سوریه آسیب برسانند، قطع خواهند کرد.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» عراق نیز  گفت: ترامپ باید بداند حاکمیت عراق با خون شهدایش به دست آمده است و کشور مقاومت و شهدا، جای پایگاه های نظامی او نیست.

«سید هاشم الموسوی» تصریح کرد دولت عراق وظیفه دارد نیروهای آمریکایی را به این اعتبار که حضورشان در عراق به حاکمیت کشور آسیب می‌رساند، اخراج کند.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» عراق افزود مقاومت عراق اجازه نمی دهد این کشور به پایگاهی برای تهدید کشورهای همسایه تبدیل شود.

117/118

بیشتر بخوانید:

سایه‌روشن سفر شبانه و 3ساعته ترامپ به‌عراق / تحلیل

واکنش شدید احزاب و گروه های عراقی به سفر اعلام نشده ترامپ به کشورشان

هشدار مقاومت عراق به‌‌ترامپ؛ نظامیان آمریکایی را بیرون می‌کنیم

کلیدواژه