بهمن 24, 1397 16:27 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • هنیه: غزه و کرانه باختری از یکدیگر جدا نمی شوند

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد، غزه و کرانه باختری از هم جدا نخواهند شد و حماس هرگز اجازه نمی دهد رژیم صهیونیستی از مسئولیت های خود در قبال غزه شانه خالی کند.

به گزارش پارس تودی؛ «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) امروز چهارشنبه در گفت وگو با روزنامه «المصری الیوم» از آمادگی خود برای دیدار با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خبر داد و گفت، آماده است برای گفت وگو در مورد پرونده آشتی ملی فلسطین با محمود عباس دیدار کند. 

هنیه خواستار برگزاری گفت وگوی فوری میان تمامی گروه های فلسطینی در آینده نزدیک شد و تاکید کرد، جنبش حماس از تشکیل دولت وحدت ملی یا برگزاری انتخابات سراسری ریاست تشکیلات خودگردان، مجلس قانونگذاری و شورای ملی به عنوان اولین گام در مسیر تحقق آشتی ملی استقبال می کند.

رئیس دفتر سیاسی حماس، نشست ها و دیدارهای اخیر هیئت حماس با مسئولان مصری در قاهره را مثبت، راهبردی و سازنده عنوان کرد و گفت: در این دیدارها، در مورد روابط دوجانبه، تحولات سیاسی فلسطین و خطرات پیش روی مسئله فلسطین، آشتی ملی، اوضاع انسانی و محاصره باریکه غزه گفت وگو شد.

اسماعیل هنیه گفت، طرح آمریکا موسوم به معامله قرن شکست خواهد خورد، زیرا طرف های فلسطینی و عربی بر مخالفت با آن اجماع دارند.

بر اساس طرح آمریکایی «معامله قرن»، قدس شریف به رژیم صهیونیستی واگذار می‌شود؛ آوارگان فلسطینی در دیگر کشورها، حق بازگشت نخواهند داشت و فلسطین تنها مالکیت اراضی باقی مانده کرانه باختری رود اردن و باریکه غزه را خواهد داشت. 

در چارچوب طرح «معامله قرن»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ششم دسامبر2017 شهر اشغالی‌ قدس را به عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل معرفی کرد و از تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس خبر داد.

دولت آمریکا  دوشنبه 14 می 2018 این تصمیم را عملی کرد.

انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی در حالی صورت گرفت که مجمع عمومی سازمان ملل متحد، 21 دسامبر 2017  قطعنامه حمایت از قدس را با 128 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 35 رأی ممتنع به تصویب رسانده بود. براساس این قطعنامه، سازمان ملل متحد، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت نخواهد شناخت.

شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جا داده، بخش لاینفک فلسطین و از مهم‌ترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می‌آید.

قدس از سال 1967 در اشغال اسرائیل است.

133/118

بیشتر بخوانید:

تاکید هنیه بر مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی ضد فلسطینیان

قدردانی هنیه از ایران به‌خاطر حمایت از فلسطین

اسماعیل هنیه: وجدان جھانی طرح آمریکا ضد فلسطین را خنثی کرد

کلیدواژه