شهریور 09, 1398 20:40 Asia/Tehran [Updated: مرداد 09, 1400 22:16 Asia/Tehran]

مراسم تعویض پرچم گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) در شب اول ماه محرم برگزار شد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، هر ساله در شب اول ماه محرم و پس از نماز مغرب عشاء پرچم های حرمین شریف امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) طی مراسم خاصی تعویض می شود.

همزمان با کربلای معلا، مراسم مشابهی نیز در سایر عتبات عالیات در نجف اشرف، سامرا و کاظمین و مرقد شریف امام زادگان در نقاط مختلف عراق برگزار شد.

در کربلای معلا این مراسم امشب بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور میلیونی و بی سابقه عاشقان خاندان عصمت و ولایت در بین الحرمین و داخل و اطراف حرمین حسینی و عباسی برگزار و با اهتزار پرچم های سیاه در کربلای معلا آیین های عزاداری ماه محرم رسما آغاز شد.

این مراسم با آداب و رسوم خاصی انجام می شود و دلباختان حسینی مشتاقانه در آن شرکت کرده و در طول مراسم فریاد لبیک یا حسین سر می دهند.

در نجف اشرف نیز طی مراسمی پرچم گنبد امیرمومنان علی (ع) با حضور دهها هزار عاشق اهل بیت (ع) تعویض شد و با اهتزار پرچم های سیاه، آیین های عزاداری ماه محرم رسما آغاز شد.

مجموعه ای از برنامه های ویژه دینی و فرهنگی از جمله سخنرانی، اجرای سرود و مرثیه خوانی های پرشور در مراسم تعویض پرچم در عتبات عالیات عراق برگزار می شود که با شور و حزن سرشار عاشقان و عزاداران همراه است.

در این مراسم ها مسوولان مختلف آستان های مقدس، نمایندگان مراجع تقلید، مسوولان دولتی، شخصیت های دینی و اجتماعی در کنار آحاد مردم حضور پررنگی دارند.

نصب پرچم سیاه عزاداری محرم خاص عتبات عالیات و مرقد امامزادگان نیست بلکه درجای جای عراق مردم خداجو و عاشق  اهل بیت (ع) با نصب بیرق های سیاه بر سر خانه و مغازه ها در هر کوی و برزن، چهره ای کاملا عاشورایی به شهرهای عراق بخصوص در جنوب و مرکز این کشور و از جمله در محله های مختلفی از بغداد پایتخت، می بخشد.

آیین تعویض پرچم حرم مطهر امام حسین (ع) به صورت زنده از خبرگزاری بین المللی "ایران پرس" پخش شد.116

کلیدواژه