شهریور 23, 1398 18:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • آتش انصارالله در آرامکو؛ عربستان به دنبال راه نجات از باتلاق یمن/ تحلیل

پارس تودی– تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در پالایشگاه های «بقیق» و "خریص" در شرق عربستان دچار آتش سوزی گسترده ای شد.

وزارت کشور عربستان سعودی علت آتش سوزی را حمله پهپادی اعلام کرد. یگان پهپادی ارتش و کمیته ‌های مردمی یمن نیز مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را به عهده گرفت.

پنجاه و چهارمین ماه جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن نیز رو به پایان است.

عربستان سعودی که انتظار داشت طی کمتر از یک ماه پیروز جنگ باشد و عبد ربه منصورهادی را به قدرت بازگرداند، با گذشت زمان به این درک رسید که بازگرداندن منصورهادی به قدرت، هدفی سخت است.

آل سعود تلاش کرد با فرسایشی کردن جنگ، انصارالله و متحدانش را زمین گیر کند، اما اکنون ریاض به نادرست بودن این برداشت از جنگ علیه یمن رسید زیرا با فرسایشی شدن جنگ، انصارالله و متحدانش موفق شدند قابلیت های دفاعی و تهاجمی خود را تقویت کرده و بتوانند به عربستان و امارات آسیب های جدی وارد کنند.

حمله به تاسیسات آرامکو با 10 پهپاد که ماه گذشته میلادی انجام شد و حمله امروز به تاسیسات آرامکو از جمله اقدام های انصارالله و متحدانش علیه عربستان سعودی است.

این حمله های پهپادی نشان می دهد که انصارالله و ارتش یمن ظرفیت های نفتی عربستان سعودی را هدف قرار داده اند. هدف گرفتن تاسیسات آرامکو به این معناست که انصارالله و ارتش یمن درصدد آسیب زدن به اقتصاد عربستان و بالا بردن هزینه های اقتصادی این جنگ برای آل سعود هستند زیرا عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت جهان است و نفت اصلی ترین منبع درآمدی آن محسوب می شود.

میدان نفتی آرامکو در استان «بقیق» بزرگترین مخزن نفتی عربستان با ظرفیت یک میلیارد بشکه نفت است که هدف حمله پهپادی یمنی ها قرار گرفته است.

نکته دیگر در خصوص حمله های پهپادی یمنی ها از جمله حمله به تاسیسات آرامکو در پالایشگاههای «بقیق» و "خریص" این است که ارتش و کمیته های مردمی یمن در صدد ادامه جنگ نیستند بلکه این حمله ها صرفاً اهداف دفاعی و بازدارندگی دارد.

در واقع، ارتش و کمیته های مردمی یمن در صدد هستند هزینه های ادامه جنگ را برای عربستان سعودی افزایش دهند و ریاض را مجبور کنند در جهت پایان دادن به این جنگ غیرانسانی وادار کنند. در همین راستا، «محمد البخیتی»، از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در گفتگو با شبکه الجزیره قطر با اشاره به حمله امروز رزمندگان یمنی به تأسیسات شرکت آرامکو و آتش‌ سوزی گسترده در این تأسیسات نفتی و همچنین اعتراف رژیم سعودی به آن، تهدید کرد اگر عربستان سعودی به تجاوز و حملاتش به یمن پایان ندهد، رزمندگان یمنی، ریاض را هدف حمله های خود قرار خواهند داد.

با توجه به این وضعیت، می توان انتظار داشت که راهبرد عربستان سعودی در جنگ علیه یمن تغییر کند. فرسایشی شدن جنگ اکنون با منافع عربستان سعودی سازگار نیست و این کشور باید تلاش کند زمینه پایان دادن به جنگ و خروج از باتلاق یمن را فراهم کند زیرا تداوم جنگ می تواند شکست سنگین تری را برای آل سعود رقم زند.

نویسنده: سید رضی عمادی

141/118

بیشتر بخوانید:

یحیی سریع: ارتش یمن با 10 پهپاد، شرکت نفتی آرامکو را هدف قرار داد

حمله پهپادی ارتش یمن به شرکت نفتی آرامکو در شرق عربستان+ ویدئو

کلیدواژه

کامنت