مهر 26, 1398 07:47 Asia/Tehran [Updated: مهر 26, 1398 07:52 Asia/Tehran]
  • مخالفت دمشق با ایجاد منطقه به اصطلاح امن در شمال سوریه

سوریه با محکوم کردن تلاش های ترکیه برای ایجاد منطقه به اصطلاح امن در شمال شرق آن کشور، توقف دخالت های آنکارا در امور سوریه را خواستار شد.

به گزارش پارس تودی؛ بثینه شعبان مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سویه پجشنبه شب با اشاره به مخالفت جامعه جهانی با لشگرکشی ترکیه به شمال سوریه به بهانه سرکوب نیروهای کرد و تلاش برای ایجاد منطقه به اصطلاح امن در خاک سوریه گفت: برای برقراری ثبات در منطقه خروج فوری نیروهای ترکیه از خاک سوریه و اقدامات آنکارا برای ایجاد منطقه حال امنیتی در شمال سوریه باید هرچه سریعتر متوقف شود.

مسئول سوری، دلیل تن دادن ترکیه به قبول آتش بس موقت در شمال آن کشور را، مخالفت گسترده جامعه جهانی با لشگر کشی ترکیه به مناطق کرد نشین سوریه و مقاومت مردم،ارتش و نیروهای کرد با تعرض ترکیه به شمال سوریه دانست. 

یک هفته پس از تعرض ترکیه به مناطق کرد نشین شمال سوریه، پنجشنبه شب اعلام شد، آمریکا با ترکیه بر سر برقراری آتش بس 5 روزه در شمال سوریه توافق کرده است.

بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه را برای 5 روز متوقف خواهد کرد تا شبه‌نظامیان کُرد، 20 مایل از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کنند.

ارتش ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کُرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "اردوغان" به شمال سوریه حمله کرد.عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با محکومیت گسترده بین المللی مواجه شده است.

به گفته برخی منابع، در این حمله تاکنون دستکم 270 نفر کشته شده‌ و دهها هزار تن آواره شده اند.118

بیشتر بخوانید:

بشار اسد: سوریه با تمام ابزارها به تهاجم ترکیه پاسخ می‌دهد

انتقاد وزارت خارجه سوریه از ادامه تهاجم نظامی ترکیه

محکومیت تصمیم ترامپ درباره خروج نیروهای آمریکا از سوریه در مجلس نمایندگان/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت