آبان 05, 1398 18:39 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • دمشق: با عقب‌نشینی کُردها، ترکیه بهانه‌ای برای ادامه تجاوز به خاک سوریه ندارد

وزارت خارجه سوریه عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کُرد از مرز با ترکیه را سلب بهانه از این کشور برای ادامه تجاوز به خاک سوریه دانست.

به گزارش پارس تودی، وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه اعلام کرد، عقب‌ نشینی شبه‌نظامیان کُرد به عمق 30 کیلومتر از مرز با ترکیه که با هماهنگی ارتش سوریه صورت گرفت، بهانه اصلی تجاوز ظالمانه ترکیه به خاک سوریه را خنثی کرد.

وزارت خارجه سوریه تأکید کرد، دمشق برای استقبال از فرزندان خود و ارائه کمک های لازم به آنها تلاش خواهد کرد تا بار دیگر از همبستگی و یکپارچگی آنها در جامعه سوری اطمینان حاصل شود. 

پس از حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه، نیروهای دموکراتیک سوریه "قسد" (کردهای سوریه) از دولت این کشور خواستند کنترل مناطق شمالی سوریه را در دست بگیرد و از آن ها در برابر حملات ترکیه محافظت کند.

ارتش ترکیه از چهارشنبه 9 اکتبر به مدت 8 روز به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کُرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه به شمال سوریه حمله کرد.

این عملیات با چراغ سبز دولت آمریکا آغاز شد.

«ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» روسای جمهوری روسیه و ترکیه 17 اکتبر در شهر سوچی روسیه، تفاهمنامه‌ آتش بس در شمال سوریه را امضاء کردند، اما ساعاتی بعد از این توافق ارتش ترکیه با ادامه حملات خود توافق آتش بس را نقض کرد.

تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه با محکومیت گسترده بین المللی مواجه شده است.

مقامات سوریه تاکید کرده‌اند، سوری ها از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع خواهند کرد.

ارتش ترکیه طی 3 سال گذشته، بارها به خاک سوریه تجاوز کرده است.

139/116

بیشتر بخوانید:

درگیری ارتش سوریه و ترکیه در "رأس العین"

انتقاد مصر از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه

انتقاد ترکیه از دیدار مقام های غربی با شبه نظامیان کُرد سوریه/تحلیل 

 

کلیدواژه

کامنت