آبان 23, 1398 13:15 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • اهداف سفر نیچروان بارزانی به بغداد/ تحلیل

پارس تودی- «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در سفر به بغداد با مقامات دولت مرکزی از جمله «برهم صالح» رئیس جمهوری و «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دیدار و گفت و گو کرد.

سفر نیچروان بارزانی به بغداد در شرایطی انجام شد که اعتراض ها در عراق ادامه دارد، اما از شمار معترضان کاسته شده و موضوع اصلاحات در قانون اساسی عراقی نیز مطرح است.

در همین حال، به نظر می رسد موضوعاتی نظیر برکناری عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری عراق و همچنین تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاستی نیز از دستور کار خارج شده است. شرایط کنونی عراق موضوع اصلی گفت وگو میان نیچروان بارزانی و مقامات دولت مرکزی بغداد بود.

پس از اینکه اعتراض ها در عراق آغاز شد، منطقه کردستان چهار رویکرد اصلی را در قبال این تحولات در پیش گرفت:

دولت محلی منطقه کردستان ضمن حمایت از مطالبه های اقتصادی مردم عراق، با خشونت های خیابانی، برکناری دولت عادل عبدالمهدی و با برخی دیدگاهها درباره تغییر نظام پارلمانی به ریاستی در عراق نیز مخالفت کرد. یکی از دلایل رویکرد حمایتی دولت محلی اربیل از دولت مرکزی بغداد و مخالفت با تلاش ها برای برکناری عبدالمهدی این است که نخست وزیر عراق در یک سال گذشته گامهای مهمی برای کاستن از تنش ها با دولت محلی کردستان عراق برداشت، به نحوی که اختلاف ها درباره بودجه و فروش نفت عراق تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

در واقع، در یک سال گذشته روابط اربیل و بغداد دوران کم تنشی را طی کرده است. از این رو، اربیل حمایت از عادل عبدالمهدی را در جریان اعتراض های اخیر در دستور کار قرار داد. سفر روز گذشته نیچروان بارزانی به بغداد نیز اعلام مجدد حمایت دولت محلی کردستان عراق از دولت مرکزی بغداد به ریاست عادل عبدالمهدی بود.

نکته دیگر این است که کردها با انجام برخی از اصلاحات در ساختار قدرت عراق موافق هستند، اما در عین حال خواستار این هستند که از یک سو موضع منطقه کردستان در ساختار قدرت تضعیف نشود و از سوی دیگر تمامیت ارضی متعلق به این منطقه نیز حفظ شود. به نظر می رسد که این یکی از مهمترین محورهای گفتگوی نیچروان بارزانی با مقامات دولت مرکزی بغداد بود.

نکته سوم این است که پس از آغاز اعتراض ها در مناطق مختلف عراق مذاکرات میان اربیل و بغداد متوقف شده است. «فارس عیسا» نماینده منطقه کردستان در عراق، چند روز پیش گفت بعد از بازگشت آرامش به عراق، مذاکرات اربیل و دولت مرکزی بار دیگر آغاز خواهد شد.  این موضوع نیز از محورهای مذاکرات روز گذشته رئیس منطقه کردستان با مقامات عراقی بود.

نکته پایانی این است که سفر نیچروان بارزانی به بغداد، مواضعی که مرجعیت عراق در هفته های اخیر اتخاذ کرد و همچنین اقدام هایی که قوه قضائیه عراق برای بازگرداندن اموال دولتی انجام داد، گویای این است که عراق بحران را پشت سر گذاشته و بتدریج ثبات در این کشور برقرار می شود.

نویسنده: سیدرضی عمادی

139/116

بیشتر بخوانید:

علل اهمیت سفر رئیس جدید منطقه کردستان عراق به بغداد و آنکارا/ تحلیل

سفر نیچروان بارزانی به بغداد، عراق در مسیر وحدت ملی/ تحلیل

نیچروان بارزانی: اربیل آماده حل همه اختلافات با بغداد است

کلیدواژه

کامنت