آذر 16, 1398 06:07 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1398 06:09 Asia/Tehran]
  • محکومیت درگیری مسلحانه در جریان اعتراضات مردم عراق

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق هرگونه درگیری مسلحانه در جریان اعتراضات عراق را محکوم و گفت: اطاعت از مرجعیت دینی واجب بوده و تمام سلاح‌ها باید در اختیار دولت این کشور باشد.

به گزارش پارس تودی؛ قیس الخزعلی، دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق در توئیترنوشت: درگیری مسلحانه در جریان اعتراضات غیرقابل قبول است و باید تمامی افراد مسلح عقب نشینی کنند.

در همین حال؛ نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در خطبه های نماز جمعه کربلا با تأکید بر لزوم عدم سوء استفاده از نام مرجعیت، تصریح کرد که باید وضعیت عراق، به حالت عادی بازگردد.

"عبدالمهدی الکربلائی" گفت، اگر تحرکات مردمی گسترش پیدا کند، می‌تواند ابزار کارآمدی برای فشار به کسانی باشد که قدرت در دستشان است تا از این طریق، اصلاحات واقعی انجام شود.

وی با بیان اینکه به دور ماندن تظاهرات از تخریب، مسئولیت همگان است، افزود در جلوگیری از هرج‌ومرج و اخلال در نظم عمومی، به سرویس‌های امنیتی نیاز است.

مرحله نخست اعتراضها در عراق اول اکتبر ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد؛ به طوری که گروهی از معترضان  اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور را خواستار شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

اعتراضها در عراق بار دیگر از 25 اکتبر آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف، نتوانسته آرامش را به طور کامل به کشور بازگرداند.118

بیشتر بخوانید:

کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان عراقی در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در بغداد

 

کلیدواژه

کامنت