آذر 23, 1398 11:17 Asia/Tehran [Updated: آذر 23, 1398 11:53 Asia/Tehran]

پارس تودی- سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان جمعه شب درباره تحولات اخیر لبنان و منطقه غرب آسیا سخنرانی کرد.

از زمانی که اعتراض ها در لبنان آغاز شد، موضع پایدار حزب الله و دبیرکل آن، حمایت از مطالبه های به حق مردمی و مخالفت با استعفا دولت بود.

با گذشت 45 روز از استعفا "سعد الحریری" از سمت نخست وزیری لبنان، سید حسن نصرالله بار دیگر بر اشتباه بودن استعفا دولت تاکید کرد و گفت: این استعفا اتلاف وقت بود و باعث تعطیلی موسسات و ارگان های دولتی شد.

در همین حال، سید حسن نصرالله تاکید کرد، موضع کنونی حزب الله حمایت از تشکیل دولت فراگیر در لبنان است.

دومین بعد مهم سخنان دبیرکل حزب الله لبنان، نقش آمریکا در فرآیند تشکیل کابینه جدید لبنان بود.

از دید نصرالله، آمریکایی ها در این مرحله تلاش شان افزایش پیدا کرده است چراکه از یک سو تلاش دارند کابینه ای همسو با منافع واشنگتن در لبنان تشکیل شود و از سوی دیگر مدعی کمک آمریکا به لبنان هستند در حالی که منظور آمریکا از کمک به لبنان «خارج کردن حزب الله از نظام سیاسی» است.

در واقع، آمریکایی ها هم از استعفا دولت الحریری استقبال کردند و هم اکنون در حال فرستان پیام نادرست به مردم لبنان هستند که اگر حزب الله از ساختارقدرت حذف شود، شرایط آنها بهبود پیدا می کند.

سومین بعد سخنان سید حسن نصرالله، تاکید بر موج سواری آمریکایی ها در اعتراض های لبنان و عراق بود. در این خصوص دو تاکتیک مهم را آمریکایی ها در پیش گرفته اند.

اول اینکه، سعی دارند با بهره گیری از عناصر داخلی و ناراضیان سیاسی وانمود کنند که اعتراض ها در عراق و لبنان، ماهیت معیشتی ندارد بلکه ماهیت ضد ایرانی دارد.

سید حسن نصرالله در این خصوص عنوان کرد که تظاهرات لبنان، ضد ایرانی نیست و هیچ نشانه ای نیز در خصوص آن وجود ندارد و بر خلاف دیدگاه آمریکایی ها، مردم لبنان مطالبه های به حق اقتصادی و معیشتی دارند.

دوم اینکه، آمریکایی ها سعی دارند از این اعتراض ها برای فشار بر ایران با هدف تغییر سیاست منطقه ای آن استفاده کنند.

این هدف اصلی آمریکایی ها در تظاهرات لبنان و عراق و یکی از دلایل اصلی تداوم این اعتراض ها نیز محسوب می شود.

چهارمین بعد سخنان سید حسن نصرالله، به رخ کشیدن اقتدار منطقه ای بود.

این بعد از سخنان نصرالله دو بخش داشت.

اول اینکه دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «ارزیابی از اینکه حزب الله خطر و تهدیدی برای منافع صهیونیست‌ها است، درست است. ما با افتخار می گوییم که تهدیدی برای آنها هستیم.»

دوم اینکه، دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد ایران در صورتی که هدف حمله قرار گیرد برای دفاع از خود نیاز به متحدان منطقه ای ندارد بلکه «خودِ ایران به تنهایی» پاسخ حمله را خواهد داد.

نکته پایانی اینکه، اظهارات سیدحسن نصرالله نشان می دهد آمریکایی ها و متحدانش حساب ویژه ای بر ناآرامی ها در لبنان و عراق باز کرده و خواستار تشدید خشونت ها علیه مردم در این کشورها هستند و از عناصر داخلی خود نیز برای تشدید خشونت ها بهره می گیرند.

نویسنده: سید رضی عمادی 

117/118

بیشتر بخوانید:

سیدحسن نصرالله: آمریکا درصدد بهره‌برداری از اعتراضات در لبنان است/ ایران در برابر حمله ساکت نمی‌نشیند

سیدحسن نصرالله: آمریکا برای تعمیق بحران اقتصادی لبنان تلاش می کند+ ویدئو

تحلیل سید حسن نصرالله از تحولات داخلی لبنان / تحلیل

کلیدواژه

کامنت