دی 29, 1398 14:59 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 22:29 Asia/Tehran]
  • مجلس اردن واردات گاز از رژیم صهیونیستی را ممنوع کرد

مجلس اردن با اکثریت آراء پیشنهاد منع واردات گاز از رژیم اسرائیل را تصویب کرد.

به گزارش پارس تودی، مجلس اردن با تصویب پیشنهاد کمیته حقوقی برای منع واردات گاز از رژیم صهیونیستی، این مصوبه را برای تبدیل شدن به قانون در اختیار دولت قرار داد.

اواخر دسامبر سال گذشته (2019)، دهها نماینده پارلمان اردن برای نخستین بار، طرح لغو واردات گاز از سرزمین‌های اشغالی را تقدیم پارلمان این کشور کردند.

شرکت ملی برق اردن در سال 2016 قراردادی با شرکت «نوبل انرژی» آمریکا برای انتقال گاز از میدان گازی "لویتان" در دریای مدیترانه منعقد کرد که طبق آن قرار شد اردن حدود 45 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به مدت 15 سال از فلسطین اشغالی وارد کند.

مردم اردن بارها با برگزاری تظاهرات به امضای قرارداد خرید گاز از رژیم صهیونیستی اعتراض کردند و برکناری دولت کشورشان را خواستار شدند.

جمعه گذشته نیز صدها اردنی به دنبال فراخوان ملی احزاب سیاسی و جریان‌های مدنی کشورشان در راهپیمایی اعتراضی تحت عنوان "لغو توافق گاز با رژیم صهیونستی" شرکت کردند.

معترضان اردنی در مخالفت با پیش نویس توافق انتقال گاز از اسرائیل، با شعار "توافق خائنانه باید لغو شود" خواهان برکناری دولت «عمر الرزاز» نخست وزیر اردن شدند.

معترضان و مخالفان واردت گاز از سرزمین های اشغالی بر این باور هستند که با توجه به سرمایه گذاری اردن در انرژی ‌های تجدیدپذیر و همچنین واردت گاز از مصر، عملاً نیازی به واردت گاز از اسرائیل نیست و این موضوع در راستای طرح عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی انجام می شود.

133/116

 

کلیدواژه

کامنت