بهمن 02, 1398 01:03 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • کابینه جدید لبنان معرفی شد

کابینه جدید لبنان با 20 وزیر، به نخست‌وزیری "حسان دیاب" رسماً تشکیل شد.

به گزارش پارس تودی، "محمود مکیه"، دبیرکل شورای وزیران لبنان سه شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد، کابینه جدید "دیاب" مورد  تأیید "میشل عون"، رئیس‌جمهور لبنان قرار گرفته است.

در کابینه "حسان دیاب"، "زینه عکر" به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع، "ناصیف حِتّی" به عنوان وزیر خارجه، "رؤول نعمه" به عنوان وزیر اقتصاد، "حمد حسن" به عنوان وزیر بهداشت و  "منال عبدالصمد"، به عنوان وزیر اطلاع‌رسانی فعالیت خواهند کرد.

"محمد فهمی" نیز به عنوان وزیر کشور، "عماد حب‌الله"، به عنوان وزیر صنعت، "غازی وزنی" به عنوان وزیر دارایی،  "میشال نجار" به عنوان وزیر خدمات‌ عمومی و حمل و نقل و "منال مسلم" به عنوان وزیر محیط زیست تعیین شده‌اند.

در کابینه نخست وزیر جدید لبنان، "لمیا یمین" هم به عنوان وزیر کار ، "ریمون غجر" به عنوان وزیر انرژی و آب، "رمزی مشرفیه" به عنوان وزیر گردشگری و امور اجتماعی، "فرتینیه أوهانیان" به عنوان وزیر جوانان و ورزش و "طارق المجذوب" به عنوان وزیر آموزش و پرورش منصوب شده اند.

"دمیانوس قطار"، "عباس مرتضی"، "غاده شریم"، "طلال حواط" و "ماری کلود نجم"، هم به ترتیب به عنوان وزرای  توسعه امور اداری، کشاورزی، امور مهاجران، ارتباطات و دادگستری در کابینه "حسان دیاب" فعالیت خواهند کرد.

نیمی از اعضای هیات وزیران لبنان، مسلمان و نیم دیگر مسیحی هستند.

یک سوم اعضای این هیات زن هستند.

نخست‌وزیر لبنان در کنفرانس خبری پس از اعلام تشکیل کابینه  این کشور با بیان اینکه لبنان در مرحله حساسی از تاریخ خود قرار دارد گفت: «وزیران دولت به نفع مطالبات مردم کار خواهند کرد و تلاش می‌کنند تا خواسته‌های تظاهرکنندگان را تامین کنند.»

قرار است روز چهارشنبه نخستین جلسه پارلمان لبنان برای دادن رای اعتماد به کابینه "حسان دیاب" تشکیل شود.

با استعفای "سعد الحریری" در 29 اکتبر 2019، "حسان دیاب"، 19 دسامبر 2019 با کسب 69 رای  نمایندگان پارلمان به عنوان نخست وزیر جدید معرفی  و از سوی "میشل عون" رئیس جمهور لبنان مامور به تشکیل کابینه جدید  شد.

سعد الحریری در سیزدهمین روز تظاهرات ضد دولتی مردم لبنان از سمت نخست وزیری استعفا داد.

مردم لبنان از 17 اکتبر در اعتراض به بحران اقتصادی و فساد گسترده حاکم بر این کشور، تظاهرات گسترده‌ای به‌راه انداخته‌اند.

دیاب، پس از مامور شدن برای تشکیل کابینه جدید لبنان گفت: تلاش می کند دولت جدید را در اسرع وقت تشکیل دهد و شفافیت و مبارزه با فساد را در دستور کار خود قرار می دهد.

117

"حسان دیاب" فهرست اسامی اعضای کابینه جدید لبنان را به "میشل عون" ارائه کرد

حسان دیاب: دولت جدید لبنان در سریع‌ترین زمان تشکیل خواهد شد

 

کامنت