اسفند 29, 1398 17:39 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1399 22:27 Asia/Tehran]
  • شیوع کرونا و افزایش جنایت اسرائیل علیه اسرای فلسطینی/ تحلیل

پارس تودی- در اثر بی توجهی رژیم صهیونیستی، چهار اسیر فلسطینی در زندان‌های اسرائیل به ویروس کرونا مبتلا شدند.

دفتر رسانه‌ ای امور اسرای فلسطینی اعلام کرد، اداره زندان‌ های رژیم صهیونیستی به اطلاع اسرا رسانده که چهار اسیر در زندان «مجدو» به ویروس کرونا مبتلا شده‌ اند.

کرونا در سرزمین های اشغالی شیوع پیدا کرده است و مطابق اعلام وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی، شمار مبتلایان به این ویروس در سرزمین های اشغالی به 427 نفر افزایش یافته است.

مقامات صهیونیستی تاکنون بارها درباره شیوع کرونا ویروس در سرزمین های اشغالی ابراز نگرانی کرده و اقداماتی نیز برای مقابله با این ویروس انجام دادند، اما این نگرانی و اقدامات شامل اسرای فلسطینی دربند زندان های اسرائیل نمی شود.

حدود شش هزار فلسطینی شامل 62 زن و 300 نفر زیر سن قانونی در زندان‌های اسرائیل اسیر هستند.

پیش از شیوع ویروس کرونا، اسرای فلسطینی با مشکلات درمانی و بهداشتی زیادی در زندان های اسرائیل مواجه بودند که از جمله می توان به ممانعت از اقدامات درمانی نظیر اعزام بیماران به مراکز درمانی و بهداشتی و تامین دارو برای بیماران اشاره کرد که در قالب سیاست کم‌ کاری پزشکی انجام می شود. 

در همین حال، زندان های رژیم صهیونیستی که اسرای فلسطینی دربند آن هستند، از وضعیت بهداشتی مناسبی نیز برخوردار نیستند و رژیم صیهونیستی نیز در سیاست خود در قبال اسرای فلسطینی تغییری ایجاد نمی کند.

مقامات اسرائیلی اکنون در شرایطی به اسرای فلسطینی بی توجه هستند که ویروس کرونا در محیط های آلوده و غیربهداشتی امکان شیوع بیشتری دارد.

«ریاض الاشقر» سخنگوی مرکز مطالعات اسیران فلسطینی اعلام کرد، علیرغم خطرناک بودن بیماری کرونا و انتشار سریع آن، رژیم اشغالگرقدس تاکنون تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود بیماری به زندان‌ ها را در پیش نگرفته و مواد ضدعفونی کننده نیز در اختیار اسرا قرار نمی‌ دهد. 

نکته دیگر این است که مطابق برخی گزارش ها، رژیم صهیونیستی نظارت چندانی نیز بر وضعیت زندانبانان ندارد.

زندانبانهایی که به مرخصی می روند و به ویروس کرونا مبتلا می شوند، همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و یکی از راههای انتقال کرونا به اسرای فلسطینی هستند.

در همین حال، رژیم صهیونیستی از پزشکی که به کرونا مبتلا شده برای معالجه اسیران فلسطینی استفاده می کند و این نیز راهی برای انتقال کرونا به اسرای فلسطینی است.

در همین راستا، «قدری ابوبکر» رئیس کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد، رژیم صهیونیستی برای معالجه اسیری بیمار در زندان «عسقلان» یک پزشک مبتلا به کرونا را فرستاده و اکنون اسرای این زندان در معرض ابتلا به بیماری مذکور هستند.

«ریاض الاشقر» سخنگوی مرکز ویژه پژوهش‌های مربوط به اسرای فلسطینی نیز اعلام کرد، رژیم اشغالگر نه تنها تا کنون تدابیر لازم را برای پیشگیری از ورود بیماری به زندان‌ ها در پیش نگرفته و علاوه بر آن مواد تمییز‌کننده در اختیار اسرا قرار نمی‌ دهد، بلکه به بهانه شیوع کرونا، اسرا را از دیدار با خانواده یا وکلایشان بازداشته است.

در چنین شرایطی، درخواست فلسطینی ها و همچنین برخی نمایندگان عرب پارلمان (کنست) اسرائیل برای انجام اقدام های فوری جهت حفظ جان اسرا افزایش یافته، اما رژیم اشغالگر قدس به این درخواست ها نیز بی توجه است. 

بر این اساس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از نهادهای حقوقی بین المللی خواست در پی شیوع گسترده ویروس کرونا، برای نجات جان اسیران فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی اقدام کنند.

نویسنده: سید رضی عمادی

133/116

 

کلیدواژه

کامنت