فروردین 09, 1399 14:20 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • توافق گانتس و نتانیاهو؛ پایان یا آغاز بحران؟/ تحلیل

پارس تودی- در حالی که ژنرال "بنی گانتس"، رهبر ائتلاف آبی و سفید از سوی رئیس رژیم صهیونیستی برای تشکیل کابینه جدید مامور شده بود، وی پنجشنبه گذشته رسماً به عنوان رئیس کنست (پارلمان اسرائیل) انتخاب شد و احتمالاً "نتانیاهو" نیز به عنوان نخست وزیر جدید معرفی و مامور به تشکیل کابینه خواهد شد.

سوال این است که آیا این توافق می ‌تواند سبب پایان بحران سیاسی در سرزمین های اشغالی شود یا خیر؟

"یولی ادلشتاین"، رئیس سابق کنست اسرائیل که از متحدان "بنیامین نتانیاهو" بود، روز چهارشنبه گذشته از سمت خود استعفا کرد.

کنست اسرائیل 24 ساعت بعد تشکیل جلسه داد و در اقدام غیرمنتظره ژنرال "بنی گانتس"، رهبر ائتلاف آبی و سفید را به عنوان رئیس جدید معرفی کرد.

با معرفی گانتس به عنوان رئیس پارلمان، "بنیامین نتانیاهو" نیز به عنوان نخست وزیر، مامور به تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی خواهد شد. به نظر می ‌رسد توافق نتانیاهو و گانتس، بهره برداری خاص نتانیاهو از شیوع گسترده کرونا در سرزمین‌ های اشغالی بود.

می ‌توان گفت: کرونا به نوعی به فرصتی برای نتانیاهو تبدیل شد تا در ساختار قدرت باقی بماند، اما این نمی ‌تواند پایان بحران سیاسی در سرزمین ‌های اشغالی باشد.

نتانیاهو به نوعی با کرونا بازی سیاسی به راه انداخت و خود را در ساختار قدرت اسرائیل حفظ کرد. از یک سو، تا توانست به ابعاد خطرناک شیوع کرونا دامن زد. نتانیاهو مدعی شد که احتمالاً تا یک میلیون نفر در سرزمین های اشغالی به کرونا مبتلا شوند.

از سوی دیگر، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی چند ساعت قبل از آغاز محاکمه نتانیاهو، کل محاکم اسرائیل را تعطیل کرد و سپس رئیس کنست که هم حزبی و از دوستان نتانیاهو بود، برگزاری جلسات پارلمان را به حالت تعلیق درآورد تا امکان انتخاب رئیس جدید به زمان دیگری موکول شود.

حتی اقدام دیوان عالی در معرفی "امیر پرتز"، رهبر حزب کارگر رژیم صهیونیستی به عنوان رئیس سنی و موقت کنست نیز سبب نشد سناریوی متحدان نتانیاهو در حزب لیکود برای پارلمان با شکست مواجه شود چرا که آنها با برجسته کردن خطر کرونا، بنی گانتس را برای پذیرش ریاست پارلمان و تشکیل کابینه وحدت با نتانیاهو متقاعد کردند.

گانتس و دوستان نزدیکش نظیر "گابی اشکنازی" ضمن گرفتن پست های مهم با تشکیل کابینه وحدت موافقت کردند تا بحران 15 ماهه عملاً خاتمه یابد. واقعیت این است که بحران سیاسی اسرائیل نه با عقلانیت و خرد سیاسی بلکه با بهره گیری نتانیاهو و متحدانش از کرونا پایان یافت.

اگرچه نتانیاهو و گانتس برای تشکیل کابینه وحدت ملی توافق کردند، اما کابینه ای که احتمالاً در روزهای آینده تشکیل خواهد شد، کابینه ای پُر از افراد ناسازگار با هم خواهد بود و بعید نیست که باز هم سرزمین‌های اشغالی در دو سال آینده شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام باشد.

در واقع، ممکن است که این توافق به طور موقت به دور باطل برگزاری انتخابات پارلمانی پایان دهد و کابینه جدید تشکیل شود، اما این کابینه با اختلاف ‌های درونی و تفکرات متضاد مواجه خواهد بود و احتمال فروپاشی زودهنگام آن وجود دارد.

نویسنده: سیدرضی عمادی

139/117

بیشتر بخوانید:

برندگان و بازندگان توافق گانتس و نتانیاهو/ تحلیل

تظاهرات نیم میلیونی علیه نتانیاهو در فضای مجازی

شیوع کرونا و ناتوانی کابینه نتانیاهو برای مقابله با این ویروس

معرفی بنی گانتز؛ پایان یا شانس نتانیاهو؟/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت