فروردین 28, 1399 07:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • ادعای عجیب عربستان؛ دولت

پارس تودی- "محمد آل جابر" سفیر عربستان  در یمن روز چهارشنبه، "احمد العیسی" معاون مدیر اقتصادی دفتر "عبد ربه منصور هادی" رئیس جمهور مستعفی یمن، را به تلاش برای فروش نفت ایران متهم کرد.

عربستان سعودی در باتلاق یمن گرفتار شده است. یکی از مهمترین دلایل آغاز جنگ عربستان علیه یمن، ادعای ریاض مبنی بر رابطه نزدیک جنبش انصارالله با ایران بود و قدرت گرفتن این جنبش در صنعا را تهدیدی برای امنیت نظامی و ارضی عربستان می دانست.

انصارالله به لحاظ هویتی، جنبشی شیعی است که با آل سعود تعارض هویتی دارد. با این حال، جنبش انصارالله صرفاً متشکل از نیروهای شیعه یمن نیست بلکه بخشی از اهل سنت یمن که مخالف تجاوز عربستان به کشورشان هستند نیز در کنار انصارالله و متحدانش قرار گرفته اند.

برداشت آل سعود این بود که با فرقه ای جلوه دادن تحولات داخلی یمن می تواند افکار عمومی این کشور را علیه انصارالله بسیج کند، اما در عمل این برداشت کاملاً اشتباه بود و حتی ارتش یمن که زیر نظر دولت وقت "علی عبدالله صالح" قرار داشت نیز در کنار انصارالله قرار گرفت. 

ناکامی عربستان در شکست زودهنگام انصارالله و پیروزی در جنگ علیه یمن سبب شد که آل سعود بار دیگر پای جمهوری اسلامی ایران را به تحولات یمن بکشد و مدعی حمایت موشکی و نظامی ایران از انصارالله شود.

در همین راستا ریاض از حمایت آمریکا نیز برخوردار شد و حتی "نیکی هیلی" سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد دسامبر 2017 در کنفرانس خبری در واشنگتن، شی آهنی و بزرگی را به نمایش گذاشت و مدعی شد «قطعات باقی‌ مانده موشک شلیک‌ شده ایرانی به ریاض» است. 

عربستان سعودی نیز نمایش نیکی هیلی را دوباره در ماه مه 2019 در مکه به راه انداخت.

عربستان مه 2019 میزبان سه نشست سران «عرب»، «شورای همکاری خلیج فارس» و «سازمان همکاری اسلامی» بود و در سالن ورودی سران کشورهای عربی در نشست مکه «نمایشگاهی از سلاح» به راه انداخته و مدعی شده بود سلاح‌های این نمایشگاه، همان سلاح‌های ایرانی در اختیار انصارالله یمن است.

این اقدام بیش از همه با هدف کوچک جلوه دادن انصارالله بود و آل سعود تلاش داشت حملات علیه عربستان را به قدرتی نظیر ایران نسبت دهد تا نزد افکار عمومی جهانی تحقیر نشود. با ادامه موفقیت های میدانی انصارالله و به خصوص حملات موشکی و پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه عربستان به خصوص به عمق 1200 کیلومتری این کشور، ثابت کرد که ادعای آل سعود علیه ایران نادرست است و انصارالله و متحدانش قابلیت پدافندی و پهپادی خود را افزایش داده اند. 

اکنون آل سعود در پرده دیگری از توهمات ضد ایرانی خود، مدعی همکاری دفتر ریاست جمهوری دولت مستعفی منصورهادی با جمهوری اسلامی ایران شده است.

ادعای سفیر سعودی درباره فروش نفت ایران توسط دفتر ریاست جمهوری دولت مستعفی منصورهادی در حالی است که اختلاف های جدی میان ریاض و برخی از اعضای دولت مستعفی یمن بروز کرده است.

این اختلاف ها به خصوص پس از شکست دولت مستعفی در مقابل شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات در تابستان 2019 آشکار شد و حتی برخی از اعضای دولت منصورهادی از ریاض رسماً انتقاد کردند.

اکنون عربستان با اتهام زنی به اعضای دفتر ریاست جمهوری منصور هادی و وصل کردن آنها به ایران درصدد است هم بار دیگر شکست های میدانی در مقابل ارتش و کمیته های مردمی یمن را توجیه کند و هم افزایش اختلاف ها با دولت مستعفی منصورهادی را به خیانت صرفا چند عضو دولت مستعفی محدود سازد. 

نویسنده: سیدرضی عمادی

116/117

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی؛ سرگردان در یمن/تحلیل

نشانه‌های پایان عمر سیاسی "منصورهادی" و دولت وی در یمن/ تحلیل

مذاکرات شورای انتقالی جنوب با عربستان؛ پایان منصور هادی؟/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت