اردیبهشت 06, 1399 07:25 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • بی اعتمادی و شکنندگی؛ دو شاخصه توافق نتانیاهو و گانتس/ تحلیل

پارس تودی- اقدام هایی که در سرزمین های اشغالی انجام می شود حاکی از اوج بی اعتمادی نتانیاهو و بنی گانتس به یکدیگر و شکننده بودن توافق برای تشکیل کابینه ائتلافی است.

"بنی گانتس"، رهبر ائتلاف آبی و سفید و "بنیامین نتانیاهو" رهبر حزب لیکود روز 21 آوریل سرانجام به توافقی برای تشکیل کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی دست یافتند اما تنها چند روز نشانه های شکننده بودن این ائتلاف اجباری مشخص شده است.

یکی از مهمترین این نشانه ها، آشکار شدن بی اعتمادی شدید طرفین به یکدیگر است.

نتانیاهو در یک سال اخیر با بحران شخصی ناشی از پرونده های فساد مواجه بوده و همچنان نیز مواجه است.

نتانیاهو در صورتی که پست نخست وزیری را واگذار کند، احتمالاً به دلیل پرونده های فساد راهی زندان خواهد شد. از این رو، وی در یک سال اخیر از همه اهرم های در اختیار خود برای باقی ماندن در پست نخست وزیری استفاده کرد. توافق با گانتز برای تشکیل کابینه ائتلافی نیز بیش از همه در راستای این هدف نتانیاهو قرار دارد. روزنامه نیویورک تایمز نوشت، برای نتانیاهو، این توافق موجب خرید زمان می شود تا پیگرد خود یا لااقل بیرون راندن از قدرت را به تعویق اندازد.

با این حال، مهمترین شاخصه این توافق بی اعتمادی است. مطابق این توافق 36 ماهه، نتانیاهو ابتدا برای مدت 18 ماه نخست وزیری را برعهده می گیرد. گانتس نگران این است که نتانیاهو در 18 ماهی که نخست وزیری را برعهده دارد، با کارشکنی زمینه بقا در این پست و کنار نرفتن را فراهم کند. توافق برای بنی گانتس یک گسست آشکار از کارزار قبلی او به حساب می آید زیرا وی وعده داده بود که هرگز کنار نتانیاهو قرار نخواهد گرفت.

نتانیاهو نیز از این موضوع هراس دارد که گانتس با در اختیار داشتن ریاست پارلمان، زمینه برکناری وی در دوره 18 ماهه را فراهم کند.

بر این اساس، اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی با مجموعه ای از قوانین بی سابقه موافقت کردند که برکنار نشدن نخست وزیر تا زمان صدور حکم نهایی دادگاه، تضمین چرخش پست نخست وزیری بین نتانیاهو و گانتس به منظور ممانعت از اقدام لیکود برای منحل کردن کابینه بعد از پایان دوره یک سال و نیمه نخست وزیری نتانیاهو از مهمترین این قوانین است. این قوانین بیش از همه بیانگر بی اعتمادی نتانیاهو و گانتس به یکدیگر و همچنین شکننده بودن کابینه ائتلافی آتی این رژیم است. 

فاکتور دیگری که نشانه بی اعتمادی و شکنندگی کابینه ائتلافی است، دستور محرمانه ماندن جلسات کابینه است.

در همین خصوص، شبکه تلویزیونی اسرائیلی "کان" اعلام کرد پس از اینکه "اویخای مندلبلیت" مقام قضایی اسرائیل تهدید کرد در صورت درز مفاد جلسات دولت، تحقیق قضایی به عمل خواهد آورد، مقرر شد برای جلوگیری از درز اطلاعات مربوط به اختلاف ها در کابینه آینده، سند محرمانه بودن جلسات به امضای هر کس که در جلسات کابینه حاضر می ‌شود برسد. 

نکته پایانی اینکه، با توجه به این بی اعتمادی ها، برخی بر این باور هستند در صورتی که کابینه ائتلافی به ریاست نتانیاهو تشکیل شود، دوام چندانی نخواهد داشت و انتخابات چهارم برگزار خواهد شد، اما با یک وقفه چند ماهه.

117

بیشتر بخوانید:

اسرائیل و معضلی به نام نتانیاهو/ تحلیل

توافق گانتس و نتانیاهو؛ پایان یا آغاز بحران؟/ تحلیل

برندگان و بازندگان توافق گانتس و نتانیاهو/ تحلیل

کامنت