اردیبهشت 09, 1399 07:59 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • اهداف اسرائیل از حملات مکرر علیه سوریه/ تحلیل

پارس تودی- در حمله موشکی روز گذشته دوشنبه (27 آوریل) رژیم صهیونیستی به مناطق مسکونی در شهرک‌های الحجیره و العادلیه، حومه دمشق، سه غیرنظامی کشته و چهار نفر زخمی شدند.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی سه‌ شنبه هفته گذشته نیز به شهر تاریخی «تدمر» سوریه حمله کردند که با واکنش پدافند هوایی سوریه مجبور به عقب نشینی شدند. به طور کلی، اسرائیل حدود سه سال اخیر به ادعای صهیونیست ‌ها بیش از دویست حمله نظامی به سوریه انجام داده‌ است. 

به نظر می رسد، رژیم صهیونیستی از حملات گاه و بی گاه خود علیه سوریه دو هدف اصلی را پیگیری می کند. 

رژیم صهیونیستی از تضعیف نظام سوریه سود می برد و آنرا مهمترین هدف خود در قبال بحران سوریه می داند. در سه سال اخیر، نظام سوریه آشکارا موضع برتری در بحران این کشور پیدا کرد و تروریستها نه تنها ضعیف شدند بلکه در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفتند.

این وضعیت بدترین حالتی است که رژیم صهیونیستی مد نظر دارد چرا که نظام سوریه در حال برون رفت کامل از بحرانی است که محور غربی - عربی - عبری در 9 سال اخیر بر این کشور تحمیل کردند. حملات گاه و بی گاه رژیم صهیونیستی علیه سوریه، حمایت و پشتیبانی از تروریست ها در مقابل نظام حاکم بر دمشق و به عبارتی موازنه سازی تروریستها با دمشق و طولانی تر کردن بحران کنونی سوریه از جمله اقدامات رژیم اسرائیل ضد سوریه است. 

نکته مهم این است که این اقدام رژیم صهیونیستی در راستای حملات ترکیه علیه سوریه نیز قرار دارد. اگرچه روابط ترکیه و اسرائیل در سال های اخیر پُر تنش پیگیری می شود، اما آنکارا و تل آویو خواستار پایان یافتن بحران سوریه نیستند. ترکیه در شمال سوریه با حمله به این کشور عملاً علیه دمشق و در جهت حمایت از تروریست های متحد خود اقدام می کند.

دیگر هدف مهم رژیم صهیونیستی از حملات گاه و بی گاه علیه سوریه، مقابله با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در جغرافیای سوریه است. بدون شک، اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت را مهمترین دشمن خود می داند. رژیم صهیونیستی در سال های اخیر به طُرق مختلف به خصوص از کانال آمریکا تلاش کرد جمهوری اسلامی ایران و گروههای مقاومت را وادار به خروج از سوریه کند، اما این تلاش ها نتیجه ای نداشته و ایران و محور مقاومت امروز در زمره یکی از مهمترین متحدان دمشق محسوب می شوند که جایگاه و موقعیت مناسبی نیز در سوریه دارند.

«حسین آجرلو» کارشناس محور مقاومت در این خصوص عنوان می کند: "رژیم صهیونیستی با حملات علیه سوریه در صدد امنیتی کردن حضور محور مقاومت به ‌ویژه جمهوری اسلامی ایران در سوریه است." امنیتی کردن این حضور به معنای اعمال فشار بر دمشق برای پایان دادن یا کاستن از سطح روابط با محور مقاومت از یک سو و تحریک افکار عمومی داخلی و حتی خارجی علیه محور مقاومت از سوی دیگر است تا بدین شکل از حضور ایران و گروههای مقاوت در سوریه دست کم بکاهد. 

نکته پایانی اینکه، حملات رژیم صهیونیستی علیه سوریه در سایه حمایت آمریکا انجام می شود، موضوعی که مشاور نخست وزیر سوریه نیز به آن اشاره می کند. «عبدالقادر عزوز» مشاور نخست‌ وزیر سوریه در این خصوص معتقد است: "آمریکا از تجاوز اسرائیل به سوریه علناً حمایت می ‌کند و این امر بر شدت درگیری‌ ها در منطقه افزوده و فرصت برقراری صلح را از بین می ‌برد."

نویسنده:  سیدرضی عمادی

116

بیشتر بخوانید:

مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله موشکی رژیم صهیونیستی

کلیدواژه

کامنت