خرداد 10, 1399 13:14 Asia/Tehran [Updated: خرداد 18, 1399 15:30 Asia/Tehran]
  • منازعه فلسطین- اسرائیل در آستانه جنگ یا انتفاضه جدید

ایران پرس: تداوم رویکرد اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی سبب افزایش درگیری ها میان فلسطینی‌ها و این رژیم شد به نحوی که تنها در دو روز اخیر دو فلسطینی به شهادت رسیدند.

سیدرضی عمادی- نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی امروز شنبه یک جوان فلسطینی را در شهر «قدس» با شلیک گلوله به شهادت رساندند. 

دیروز نیز یک جوان فلسطینی در نزدیکی شهرک ‌نشین "حلامیش" در شمال غرب "رام‌ الله" به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

علت اصلی افزایش درگیری ها به تداوم تمایلات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی در سایه طرح نژادپرستانه معامله قرن باز می گردد.

اتحاد ملت فلسطین برای مقابله با طرح آمریکایی "معامله قرن"

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز 28 ژانویه رسما از طرح نژادپرستانه معامله قرن رونمایی کرد. مطابق این طرح، تنها 15 درصد از جغرافیای فلسطین در اختیار فلسطینی ها خواهد بود و تقریباً همه مناطق اختلافی و همچنین مناطق اشغالی از جمله در کرانه باختری به رژیم صهیونیستی واگذار خواهد شد. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و بنی گانتز، وزیر دفاع کنونی اسرائیل پیش از این توافق کردند که از اول ژوئیه 2020 بخش هایی از کرانه باختری را به سرزمین های اشغالی ملحق خواهند کرد، موضوعی که اخیراً نیز نتانیاهو و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل بار دیگر بر آن تاکید کردند.

همزمان سران فلسطینی تاکید کرده اند که در صورت عملیاتی شدن الحاق کرانه باختری، دیگر به هیچ یک از توافق‌ های امنیتی موجود با رژیم صهیونیستی پایبند نخواهند بود.

در همین راستا، عبدالله عبدالله، از فرماندهان جنبش فتح روز جمعه گفت، پیش از این همکاری ‌هایی بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی برای مقابله با ویروس کرونا در برخی از روستاها وجود داشت که این هماهنگی ‌ها نیز قطع شده و اکنون هیچ هماهنگی بین دو طرف وجود ندارد.

اعتراض های عملی و میدانی فلسطینی ها نیز علیه تصمیم رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری افزایش یافته است.

رژیم صهیونیستی از این اعتراض ها هم به عنوان بهانه و هم برای دروغ پردازی بهره گرفته و خشونت علیه فلسطینی ها را افزایش داده است.

در همین راستا، نیروهای رژیم صهیونیستی به امروز شنبه بهانه اینکه جوان فلسطینی چیزی شبیه به اسلحه را در لباس خود پنهان کرده و آن را حمل می ‌کرده در نزدیکی «دروازه اسباط» در قدس وی را تعقیب کرده و در نهایت وی را با ضرب گلوله به شهادت رساندند.

با این حال، بازرسی ها از این جوان فلسطینی بعد از شهادت نشان داده است که وی مسلح نبوده و نظامیان صهیونیست به اشتباه به سوی وی شلیک کرده اند.

نظامیان صهیونیست دیروز جمعه نیز در جریان به شهادت رساندن یک جوان فلسطینی در نزدیکی شهرک ‌نشین "حلامیش" در شمال غرب «رام‌ الله» مدعی شدند این فلسطینی با خودروی خود در نزدیکی شهرک «حلامیش» قصد زیرگیری شماری از صهیونیست ها را داشت.

نظامیان صهیونیست همچنین با حمله به منزل شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجدالاقصی و رئیس هیأت عالی اسلامی فلسطین را بازداشت کردند.

این اقدام ها نشان می دهد که افزایش درگیری و خشونت میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی یکی از مهمترین تبعات طرح نژادپرستانه معامله قرن و پیگیری طرح های اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی است و حتی می توان انتظار جنگ جدید میان فلسطینی ها و رژیم اشغالگر قدس و یا انتفاضه جدیدی را از ژوئیه آینده داشت. 

بیشتر بخوانید:

واکنش حماس به شهادت اسیر فلسطینی در زندان‌ رژیم صهیونیستی

مقام فلسطینی: باید با اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی مقابله شود

موضع واحد جهانی علیه طرح رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا از آن/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت