خرداد 12, 1399 15:40 Asia/Tehran [Updated: خرداد 18, 1399 15:31 Asia/Tehran]
  •  

ایران پرس- تحولات در سرزمین های اشغالی و در آمریکا بیانگر اوج نژادپرستی رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا است.

سید رضی عمادی- نظامیان رژیم صهیونیستی صبح روز شنبه "ایاد الحلاق"، جوان فلسطینی کم‌ توان ذهنی را در منطقه "باب الاسباط" واقع در بخش قدیمی قدس اشغالی هدف تیراندازی قرار داده و به شهادت رساندند.

در آمریکا نیز "جورج فلوید"، شهروند سیاه‌ پوست آمریکایی دوشنبه هفته گذشته با اقدام خشونت بار "درک چاوین"، پلیس سفیدپوست در شهر "مینیا پولیس" ایالت مینه‌ سوتا به قتل رسید.

تحولات در سرزمین های اشغالی و آمریکا وجوه مشترک زیادی دارد. 

جوان فلسطینی که توسط نظامیان اسرائیلی به شهادت رسیده، یک جوان کم توان ذهنی است.

این جنایت رژیم صهیونیستی مصداق بارز جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی تصریح شده در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی است چرا که یک شخصی که در جنگ هیچ نقشی نداشته، به لحاظ جسمی نیز دچار مشکل بوده و حتی به اذعان این رژیم هیچ سلاحی به همراه نداشته است، به شهادت رساندند.

در همین راستا، "صائب عریقات"، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی ‌بخش فلسطین (ساف) در واکنش به شهادت جوان کم ‌توان ذهنی فلسطینی به دست نظامیان صهیونیستی ، از دادگاه بین‌المللی لاهه خواست بدون تاخیر تحقیقات جنایی علیه اسرائیل را آغاز کند.

این وضعیت درباره "جورج فلوید" نیز صدق می کند.

این شهروند آمریکایی یک غیرنظامی بود که صرفاً به دلیل رنگ پوست خود یعنی سیاه پوست بودن، توسط نظامی سفیدپوست آمریکایی به قتل رسید.

نکته دیگر این است که مطابق اعلامیه وزارت خارجه فلسطین، رژیم صهیونیستی مستقیماً به سربازان اشغالگر دستور کشتار فلسطینیان را داده، همان گونه که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز رسماً از قتل جورج فلوید حمایت کرده و با انتشار پیامی در حساب توئیتر خود ، شهردار مینیاپولیس و تظاهرات کنندگان را تهدید به اعزام گارد ملی به این شهر و تیراندازی به سوی آنها کرد.

نکته دیگر این است که به شهادت رساندن "ایاد الحلاق" سبب شکل گیری اعتراض و انتقادهای گسترده در داخل فلسطین و حتی در سرزمین های اشغالی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد.

در آمریکا نیز با قتل "جورج فلوید" تظاهرات و اعتراض های گسترده ای در ایالت های مختلف این کشور شکل گرفت که به شدت نژادپرستی حاکم بر این کشور را مورد انتقاد قرار می دهد. 

در همین رابطه:

آتشی که نژادپرستی به پا کرد

کابینه نتانیاهو به معترضان و منتقدان شهادت جوان کم توان ذهنی فلسطینی بی توجه است و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز با انتشار توئیت هایی، معترضان را "اوباش" خوانده است. 

الگوهای رفتاری ترامپ و نتانیاهو نشان می دهد که تفکر نژادپرستانه بیش از هر زمان دیگری بر سرزمین های اشغالی و آمریکا حاکم است.

ترامپ سفیدپوستان آمریکا را و نتانیاهو نیز یهودیان سرزمین های اشغالی را نژاد برتر می داند.

کشتار فلسطینی ها حتی یک جوان کم توان ذهنی برای نتانیاهو و وزرای آن امری لذت بخش است و به قتل رساندن سیاه پوستان آمریکا نیز مطلوب دونالد ترامپ و نزدیکانش است. 

نکته دیگر این است که افکار عمومی به شهادت رسیدن "ایاد الحلاق" و "جورج فلوید" را محکوم کردند، اما مطابق معمول بار دیگر قدرت های اروپایی در مقابل این جنایت ها در سرزمین های اشغالی و آمریکا سکوت پیشه کرده و واکنش در مقابل نژادپرستی نشان ندادند. 

بیشتر بخوانید: 

وضعیت نامناسب اسرای فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

 

 

کلیدواژه

کامنت