تیر 04, 1399 09:12 Asia/Tehran [Updated: تیر 04, 1399 09:17 Asia/Tehran]
  • پاسخ ظریف به ادعای پمپئو درباره پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران

تهران - ایران پرس : وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب به ادعای اخیر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره پایان تحریم های تسلیحاتی ایران در توییتی طعنه آمیز پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمد جواد ظریف در واکنش به ادعای وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشت: "پمپئو آن‌قدر از فریب دادن جهان ناامید شده است که ادعا می‌کند به محض اینکه ماه اکتبر فرا برسد، ایران هواپیماهای جنگنده می‌خرد و سپس آنها را فراتر از بُرد یکطرفه‌شان به سمت کشورهای دیگر اعزام خواهد کرد."

ظریف افزود، احتمالاً پمپئو می تواند توضیح دهد هواپیماها چطور بعد از اتمام سوختشان به ایران بازخواهند گشت.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه پیام توییتری خود برای نشان دادن اینکه ادعای "مایک پامپئو" تا چه حد با واقعیت فاصله دارد، تصویری از بُرد جنگنده‌های جی-10 و سوخو-30 که وزیر خارجه آمریکا مدعی شده است که ایران به دنبال خرید آنها به محض پایان تحریم‌های تسلیحاتی است را درج کرد.

وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش گفته بود؛ با پایان تحریم های تسلیحاتی تهران، اروپا و آسیا در تیررس ایران قرار خواهند گرفت.

پمپئو در توییتر نوشت، اگر تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ماه اکتبر منقضی شود، ایران قادر خواهد با خرید جنگنده‌های جدید مانند سوخو-30 روسیه و جی-10 چین، اروپا و آسیا را تهدید کند.

با نزدیک شدن موعد لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران که بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت است، آمریکایی ها تلاش هایشان برای جلوگیری از اتمام این تحریم‌ها را دوچندان کرده‌اند.

ممنوعیت‌های مربوط به فروش تسلیحات به ایران به موجب مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت روز 18 اکتبر 2020 برداشته خواهد شد.

دفتر نمایندگی دائم چین در سازمان ملل اخیرا با تأکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام تعهدات خود ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت را زیر پا گذاشته، اعلام کرد، آمریکا هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد چه برسد به اینکه بخواهد ساز و کار بازگشت خودکار تحریم‌ها را فعال کند.

وزارت خارجه روسیه نیز تاکید کرده است، آمریکا نمی‌تواند از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

ظریف: اروپایی‌ها اذعان دارند در مقابل زورگویی آمریکا ناتوان مطلق‌اند

ظریف: شورای حکام نباید اجازه دهد دشمنان برجام منافع عالی ایران را به خطر بیندازند

 

کلیدواژه

کامنت