مرداد 17, 1399 23:10 Asia/Tehran [Updated: مرداد 17, 1399 23:14 Asia/Tehran]

بیروت- ایران پرس: دبیرکل حزب الله لبنان گفت، حادثه انفجار بیروت، فاجعه بزرگ انسانی و ملی است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان روز جمعه در سخنانی درباره وضعیت این کشور بعد از انفجار بندر بیروت افزود، انفجار بیروت همه مناطق و طوائف لبنان را درگیر کرد و آسیب و زیان آن نیز به همه مناطق رسید.

نصرالله با انتقاد از تلاش برخی گروه‌ها و جریان‌ها در داخل و خارج لبنان برای تخریب حزب‌الله گفت، برخی گروه های سیاسی اعلام کردند انفجار بیروت ناشی از انبارهای موشکی حزب الله بوده است، اما قاطعانه و با جدیت وجود هرگونه موشک یا مواد منفجره متعلق به  حزب الله در بندر بیروت چه در گذشته و چه در حال حاضر تکذیب می شود.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود، تحقیقات نشان خواهد داد که هیچ گونه مواد انفجاری حزب الله در بندر بیروت وجود نداشته و هدف از اتخاذ اینگونه مواضع تحریک ملت لبنان ضد حزب الله است.نصرالله تصریح کرد، برخی به دنبال بهره‌برداری سیاسی از حادثه انفجار هستند، ولی حزب‌الله معتقد است شرایط کنونی، زمان مناسبی برای تسویه حساب های سیاسی و حزبی نیست. 

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه واکنش های خارجی به حادثه انفجار بیروت مثبت بوده است و زمینه را برای خروج لبنان از محاصره و دشواری که لبنان با آن مواجه است فراهم می کند، ابراز امیدواری کرد، همگان توان پایداری، صبر و اراده راسخ را برای عبور از این مصیبت داشته باشند.

سیدحسن نصرالله  تاکید کرد، در صورتی که اثبات شود کسانی در حادثه انفجار بندر بیروت نقش داشتند، باید به صورت عادلانه مجازات شوند و در طول تحقیقات و روند محاکمه باید  حقیقت و عدالت حاکم شود.

در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ عصر سه‌شنبه در یکی از انبارهای مواد محترقه واقع در بندر بیروت، انفجار مهیبی در انبارهای مجاور حاوی نیترات آمونیوم رخ داد.بر اساس اعلام وزارت بهداشت لبنان، تاکنون بر اثر این انفجار بیش از  150 نفر کشته و حدود پنج هزار نفر زخمی شدند.

 

کلیدواژه

کامنت